papiery wartościowe emitowane przez rząd
Obligacja korporacyjna
dłużny papier wartościowy
Czas czytania
1 min.
Obligacja korporacyjna, obligacja przedsiębiorstwa (ang. corporate bond) – dłużny papier wartościowy, wyemitowany przez przedsiębiorstwo na podstawie przepisów ustawy o obligacjach z 29.06.1995 r.
Obligacje korporacyjne mogą mieć postać papierową lub niematerialną (w formie ewidencji prowadzonej przez KDPW SA, bank lub dom maklerski).
Z obligacjami korporacyjnymi związany jest wyższy stopień ryzyka niż w przypadku innych rodzajów obligacji.
Przyczyny emisji obligacji przez przedsiębiorstwa:
- wynikające z potrzeb inwestycyjnych zapotrzebowanie na dodatkowe fundusze na okres powyżej jednego roku,
- możliwość uzyskania tańszego źródła finansowania w porównaniu z emisja akcji.
Rodzaje obligacji korporacyjnych:
Ze względu na sposób zabezpieczenia, obligacje korporacyjne dzieli się na:
- zabezpieczone – emisja obligacji jest zabezpieczona, np. przez inne obligacje, zabezpieczenie hipoteczne,
- niezabezpieczone (ang. corporate debenture bond) – emisja obligacji nie jest zabezpieczona. Obligacje niezabezpieczone są emitowane przede wszystkim przez duże przedsiębiorstwa o stabilnej kondycji finansowej i wysokim ratingu.
- śmieciowe (ang. corporate junk bond) – obligacje korporacyjne emitowane w celu wykupienia upadających firm. Charakteryzują się brakiem zabezpieczenia aktywami i wyższym oprocentowaniem. Najczęściej można je wymienić na akcje firmy.
Ze względu na sposób oprocentowania, obligacje korporacyjne dzielimy na:
- obligacje o stałym oprocentowaniu – rodzaj papierów wartościowych o stałym dochodzie, gdzie wartość odsetek jest określona od początku, a wartość wykupu równa się wartości nominalnej obligacji,
- obligacje o zmiennym oprocentowaniu (obligacje indeksowane) – rodzaj papierów wartościowych o zmiennym dochodzie, gdzie wartość odsetek oraz wykupu ulega podwyższeniu o poziom inflacji określonego parametru (np. WIBOR),
- obligacje zerokuponowe (discount bonds) – po upływie wykupu emitent wypłaca nabywcom obligacji kwotę w wysokości nominalnej wartości obligacji. Cena sprzedaży obligacji zerokuponowych jest niższa od ceny nominalnej.
Ze względu na przywileje, obligacje korporacyjne dzielimy na:
- zwykłe,
- zmienne – z możliwością wymiany obligacji na akcje spółki,
- z warrantem – nabywca posiada prawo do zakupu akcji spółki, która jest emitentem obligacji, po określonym wcześniej kursie.