Powszechne towarzystwo emerytalne
Piramida finansowa
Twórcą pierwszej piramidy finansowej był Włoch Charles Ponzi, od którego nazwiska często nazywa się ją również schematem Ponziego.
Jest to struktura finansowa, której działanie polega na pozyskiwaniu przez jej założycieli jak największej ilości nowych członków i czerpaniu zysków z dokonywanych przez nich wpłat. Według zasad funkcjonowania piramidy finansowej największe korzyści materialne czerpią osoby znajdujące się na jej szczycie, czyli grupa założycieli. Otrzymują oni profity od kwot wpłacanych przez kolejnych uczestników. Im więcej poziomów ma piramida finansowa, tym większe są to sumy. Nowi członkowie oprócz dokonywania wpłat, zobowiązani są również do werbowania do piramidy nowych osób, które swoimi wpłatami mają zapewnić im korzyści finansowe.
Niestety, działanie tej struktury oparte jest na błędnych założeniach i z góry skazane na porażkę. Większość osób znajdujących się na najniższych piętrach piramidy nie osiąga obiecywanych im zysków, często też mają problemy z odzyskaniem wkładu własnego.
Piramidy finansowe najczęściej spotykane są w krajach mało rozwiniętych, charakteryzujących się niskim poziomem wiedzy i świadomości w dziedzinie ekonomii. Twórcy takich struktur liczą na szybki, lecz niekoniecznie uczciwy zarobek, bazując na niewiedzy i naiwności ludzi.
W Polsce nieuczciwie działające piramidy finansowe, nie udzielające potencjalnym członkom prawdziwych i rzetelnych informacji na temat ich działania są nielegalne, a prowadzenie i nakłanianie do przystąpienia do takiej instytucji jest zagrożone karą ustaloną w kodeksie karnym.