Bezrobocie w Polsce w 2024 roku. Przyczyny, czynniki i prognozy bezrobocia
O tym czym jest bezrobocie a także przyczynach i czynnikach, które powodują wzrost bezrobocia w Polsce w naszym artykule.Bezrobocie — to zjawisko społeczno-ekonomiczne, w którym część siły roboczej nie jest zatrudniona przy produkcji towarów i świadczeniu usług. Mimo że w 2019 r.stopa bezrobocia w Polsce osiągnęła rekordowo niski poziom w ciągu ostatnich 30 lat, w urzędach pracy zarejestrowano ponad 800 tysięcy mieszkańców.
Chcesz się dowiedzieć gdzie i w jaki sposób zarobić więcej, jakie są obowiązki Twojego pracodawcy oraz które zawody są obecnie najbardziej poszukiwane? Czytaj też inne przydatne artykuły o pracy i zarobkach.
Co to jest stopa bezrobocia
W powszechnym pojmowaniu za bezrobotnych są uważani Ci, którzy nie mają stałego zatrudnienia. Pod ekonomicznym względem sprawy są nieco bardziej skomplikowane. Aby zrozumieć, kto jest bezrobotny i jaka jest stopa bezrobocia, musisz znać kilka terminów i pojęć:
- Bezrobocie jest zjawiskiem społeczno-ekonomicznym, w którym część siły roboczej nie uczestniczy w produkcji towarów i usług.
- Siła robocza to całkowita liczba zatrudnionych i bezrobotnych w wieku produkcyjnym.
- Ludność pełnosprawna to ludzie, którzy są w stanie podejmować pracę.
- Bezrobotni — osoby w wieku produkcyjnym, które obecnie nie mają pracy, ale aktywnie jej szukają.
Według Międzynarodowej Organizacji Pracy bezrobotni to osoby bez oficjalnych dochodów, które szukały pracy w prywatnych agencjach pracy lub w urzędach pracy. Większość osób bezrobotnych to osoby pełnosprawne, ale wśród nich są także studenci, emeryci i osoby niepełnosprawne poszukujące pracy.
Stopa bezrobocia to udział bezrobotnych w całkowitej liczbie jednostek siły roboczej. Jest mierzony w procentach i obliczany według wzoru: u = (U / L) * 100%.
Bezrobocie: definicja i przyczyny
Pod względem długości okresu bezrobocia można wyróżnić trzy główne rodzaje bezrobocia:
- frykcyjne;
- strukturalne;
- cykliczne.
Frykcyjne bezrobocie wiąże się z poszukiwaniem pracy wymagającej czasu i wysiłku. Osoba, która czeka lub szuka pracy, przez pewien czas zalicza się do kategorii bezrobotnych. Osobliwością frykcyjnego bezrobocia jest to, że praca jest poszukiwana przez specjalistów o określonym poziomie szkolenia zawodowego i kwalifikacji. Dlatego głównymi przyczynami pojawienia się takich bezrobotnych są:
- zwolnienie z pracy na podstawie wewnętrznych ustaleń firmy;
- dobrowolne zwolnienie;
- oczekiwanie na powrót do poprzedniej pracy;
- posiadanie pracy, do której jeszcze nie przystąpiono;
- poszukiwanie pierwszej pracy — na przykład studenci.
Bezrobocie strukturalne jest spowodowane zmianami w gospodarce oraz rozwojem technologicznym, gdy stare gałęzie przemysłu i produkcji «umierają» ze względu na brak ich zapotrzebowania. Na przykład kiedyś produkcja powozów została zastąpiona produkcją samochodów. W rezultacie na rynku pracy powstaje rozbieżność między popytem na pracę a podażą: pracownicy o starych umiejętnościach nie są w stanie szybko przebranżowić się na nowy rodzaj działalności. Ten rodzaj bezrobocia jest wymuszony i długoterminowy, co jest spowodowane długością przekwalifikowania pracowników, a także może mieć miejsce na dowolnym etapie cyklu gospodarczego, jednak ma największą skalę w okresie kryzysu.
Cykliczne bezrobocie wiąże się z cyklicznymi wahaniami w gospodarce. Z reguły ten rodzaj bezrobocia jest szczególnie wysoki w okresach recesji i depresji, a podczas rewitalizacji wręcz przeciwnie — spada i w fazie wzrostu całkowicie zanika. Ten typ bezrobocia ma charakter przymusowy, ponieważ liczba bezrobotnych przekracza aktualną liczbę ofert pracy w gospodarce. Czas trwania cyklicznego bezrobocia zależy od czasu trwania zmiany różnych faz cyklu.
Oprócz głównych rodzajów bezrobocia istnieją dodatkowe typy:
- sezonowe;
- dobrowolne — bezrobocie spowodowane tym, że część siły roboczej nie chce pracować za niską stawkę wynagrodzenia w porównaniu do zasiłków dla bezrobotnych i świadczeń socjalnych;
- niepełne — skrócony dzień pracy;
- marginalne — bezrobocie wśród słabo chronionych grup ludności: młodzieży, kobiet i osób niepełnosprawnych;
- ukryte bezrobocie — osoby, które chcą pracować, ale nie są zarejestrowane jako bezrobotne. Częściowo ukryte bezrobocie reprezentowane jest przez osoby, które przestały szukać pracy;
- bezrobocie technologiczne — związane z wdrożeniem automatyzacji procesów.
Czytaj również: Ile zarabia programista w Polsce i na świecie w 2022 roku? Java, C++, CNC, python, back- i front-end
Główne czynniki bezrobocia w Polsce
Istnieje wiele czynników, które mogą powodować bezrobocie. Wśród najważniejszych należy wymienić następne:
- Szybki rozwój technologii — to prowokuje brak wykwalifikowanych pracowników, zmniejsza zapotrzebowanie na ludzką siłę roboczą (maszyny «wypierają» człowieka).
- Sezonowość — tymczasowy spadek produkcji i świadczenia usług w niektórych branżach prowadzi do zmniejszenia liczby miejsc pracy.
- Polityka wynagrodzeń — osoby poszukujące pracy nie zgadzają się na pracę za minimalne wynagrodzenie.
- Surowe prawo pracy — podnosi stopę bezrobocia i zwiększa liczbę nie zarejestrowanych pracowników, którzy otrzymują «szarą» pensję.
- Wysokie zasiłki dla bezrobotnych — ludzie nie mają motywacji do pracy, jeśli mogą uzyskać zasiłek równy płacy minimalnej.
Są to główne czynniki bezrobocia w Polsce. Do nich można dodać nieprzystosowanie osób poszukujących pracy do rynku pracy, brak doświadczenia u absolwentów, których nie chcą zatrudniać, a także wysokie podatki dla pracowników i pracodawców.
Czytaj również: Zaświadczenie o zarobkach: w jakich przypadkach możemy go potrzebować?
Jak zmieniała się sytuacja z bezrobociem w Polsce w ostatnich latach
Stopa bezrobocia znacznie spadła w ostatnich latach. Najlepiej widać to na poniższym wykresie, który pokazuje dane na koniec każdego roku. Ile wynosi bezrobocie w Polsce?
W 2019 r. w Polsce odnotowano najniższą stopę bezrobocia. Liczba bezrobotnych spadła w 14 województwach. Najwięcej — w województwie śląskim, lubuskim, łódzkim i mazowieckim. Liczba wolnych miejsc pracy, które pracodawcy zgłosili w urzędach pracy, przekroczyła 111 000.
Ważne jest, aby pamiętać, że statystyki te uwzględniają tylko obywateli, którzy są oficjalnie zarejestrowani w urzędach i agencjach pracy.
Ogólny obraz liczby bezrobotnych w każdym województwie wygląda następująco:
Bezrobocie w Polsce w 2022 r. Fakty i prognozy
Prognozy dotyczące stopy bezrobocia nie budzą optymizmu. Według raportu Manpower Group tylko 6% pracodawców planuje stworzyć nowe miejsca pracy w pierwszym kwartale 2022 roku. W tym samym okresie 2019 r. wskaźnik wynosił 14%. Główni polscy pracodawcy już zaplanowali masowe zwolnienia:
- Volkswagen Poznań zamierza zwolnić 750 osób do końca 2022 r., a obecnie firma zatrudnia 11 tys. pracowników. Zwolnienia są spowodowane automatyzacją procesów produkcyjnych.
- Orange Polska ogłosiła plan redukcji personelu na najbliższe dwa lata. Zgodnie z planem zwolnionych zostanie 2100 osób, w tym 1250 osób w 2022 r.
- T-Mobile Polska ogłosiła, że zwolnią 300 osób. Pierwsza fala już odbyła się w październiku 2019, kolejna planowana jest na styczeń 2022.
Personnel Service przewiduje, że w tym roku powstanie tylko 0,5 mln miejsc pracy. Największy popyt na pracowników będzie w sektorze budowlanym — 16% nowych miejsc pracy, a także w firmach produkcyjnych przemysłowych — 11%.
Porównanie bezrobocia w Polsce i na świecie
Serwis Eurostat dokonał analizy porównawczej stopy bezrobocia w krajach UE za rok 2018. Według wyników analizy Grecja znajduje się na pierwszym miejscu pod względem bezrobocia — 19,3%. Najniższy poziom odnotowano w Czechach — 2,2%. Polska zajmuje 6 miejsce ze wskaźnikiem 3,9%.
Ponieważ 2019 właśnie się skończył, wkrótce pojawią się zaktualizowane dane za ostatni rok. Wstępne analizy pokazują, że Polska zajmuje piąte miejsce z wynikiem 5,1%.
Jak znaleźć pracę: top porady
Fakt, że tylko 6% pracodawców jest gotowych zatrudnić nowych pracowników w pierwszym kwartale 2020 r., nie powinien zniechęcać do znalezienia nowej pracy. Jeśli starannie podejdziesz do poszukiwania wymarzonej pracy, szanse na sukces wzrosną. Istnieje kilka prostych zasad, dotyczących poszukiwania pracy:
- Musisz wybrać kierunek działalności. Być może wiesz, jak zrobić coś więcej niż tylko to, co robiłeś w poprzedniej pracy. Poddaj ocenie swoje umiejętności, zdolności i doświadczenie.
- Wybierz branżę, w której chcesz pracować.
- Nie zamieszczaj swojego CV publicznie. Jeśli nadal jesteś zatrudniony, ale poszukujesz lepszych warunków, twojemu pracodawcy może się to nie podobać.
- Zdecyduj się na kryteria pracy — lokalizację, upragniony poziom wynagrodzenia, jakie obowiązki lubisz.
- Podczas wywiadów zapytaj, jak będzie przebiegać Twój dzień i jak zbudowany jest proces pracy.
- Jeśli po kilkunastu wywiadach nadal nie ma pracy — przeanalizuj, co robisz źle i zmień strategię poszukiwania.
- Czy dostajesz zadanie testowe, czy zatrudniają Cię na okres próbny? Po zakończeniu zawsze zainteresuj się wynikami.
Najważniejsza rada! Jeśli masz pracę, nie spiesz się z rezygnacją. Utrata środków do życia nie jest dobrą perspektywą. Może się zdarzyć, że poszukiwanie lepszego miejsca będzie opóźnione i zostaniesz całkowicie pozbawiony pieniędzy.
Pożyczki dla bezrobotnych
Wszystko się może zdarzyć w życiu: jeśli zostałeś zwolniony, ale nie ma odpowiedniej pracy, możesz wziąć pożyczkę od organizacji mikrofinansowej. Szybka Gotówka udziela pożyczek nawet bezrobotnym. Każdy obywatel Polski w wieku powyżej 18 lat może ubiegać się o pożyczkę w wysokości do 6 tysięcy złotych na okres do 65 dni.
Nie trzeba tracić czasu na bezużyteczne wycieczki do banków, ponieważ bezrobotni nie zawsze otrzymają pożyczkę. Na stronie szybkagotowka.pl wystarczy złożyć wniosek i poczekać na decyzję. Jeśli wniosek zostanie zatwierdzony, pieniądze trafią na twoje konto bankowe.
Dzięki naszym wskazówkom dotyczącym poszukiwania pracy na pewno znajdziesz pracodawcę i od pierwszej wypłaty będziesz w stanie spłacić pożyczkę!
Okres
dni