Grill, jak to się zaczęło i jak teraz wygląda grillowanie? Co przygotować na grilla?
Początki grillowania, kto wymyślił grilla? Co przygotować, żeby zacząć i co podać na grillu? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz w tym artykule.Grill – jak to się zaczęło ? I co było później?
Jesteś ciekaw jaką drogę przebyły pierwsze grille, by w końcu stanąć w naszych ogródkach? Początek grilla zawdzięczamy zwykłemu przypadkowi. Dawno dawno temu, czyli jeszcze za czasów naszych praprzodków, mięso omyłkowo wpadło do ognia i od tego się zaczęło. Jednemu z myśliwych kawałek mięsa upolowanego mamuta spadł niezamierzenie do ogniska i odkrył on tym samym, że mięso smażone smakuje o wiele lepiej niż jedzone na surowo. Oczywiście zmiana smaku, struktury i wyglądu zachęciła naszych przodków do praktykowania tej metody, i tym samym przyjęło się, że właśnie to zdarzenie dało początki grillowaniu, co za szczęśliwy traf! Naszym poprzednikom tak posmakowało jedzenie pieczonych potraw i możliwość delektowania się ich smakiem, że później, dążyli do ich częstszego spożywania, a co za tym idzie, do udoskonalenia procesu ich przygotowania.
Grill – prehistoryczny przypadek stał się początkiem.
Stworzyli zatem grilla, a jak wyglądał? Wyobraźcie sobie mięso ułożone między dwoma rozżarzonymi kamieniami lub na kłach mamuta.
Dopiero około 5 tysięcy lat przed naszą erą oblicze minionej kuchni stworzyło naczynia gliniane, w których możliwe było kontrolowanie wzniecenie ognia i przyrządzanie na nim potraw.
Grillowanie, które przypomina już współczesną formę, upowszechniło się dopiero po II wojnie światowej i zapoczątkowała je amerykańska klasa średnia, która coraz częściej zaczęła spędzać wolny czas za miastem przy płaskich, niczym nieosłoniętych rożnach, zwanych grillami. Tak bardzo ten obyczaj zadomowił się w społeczeństwie, że zaczęto myśleć o nieco bardziej profesjonalnym sprzęcie. A skoro mowa już o sprzęcie, poniżej przedstawiamy listę przydatnych rzeczy do przygotowania grilla.
Czego potrzebujemy, żeby zacząć:
- Grill,
- Węgiel drzewny lub brykiet,
- Zapalniczka lub zapałki,
- Dmuchawa do rozpalania ognia,
- Szufla do węgla,
- Jednorazowe tacki do grillowania,
- Folia aluminiowa,
- Szpilki do szaszłyków,
- Ręczniki papierowe,
- Rękawica do grillowania,
- Przybory do grillowania (są to między innymi: szczypce, łopatki, stojak do pieczenia, koszyk do grillowania, mata grillowa, akcesoria do nakłuwania mięsa, prasa do hamburgerów, termometr do mięsa)
- Sztućce,
- Talerze,
- Deski drewniane,
- Miseczki na produkty oraz pieczywo,
- Pędzelek silikonowy,
- Szczotka do czyszczenia grilla.
Warto postawiać na dobre jakościowo dodatki do grilla i szukając ich, należy kierować się nie tyle ich ceną, a przede wszystkim jakością. Zdecydowanie powinny być to produkty wyższego gatunku, które jednocześnie są odporne na wysoką temperaturę i nie stopią się po jednym użyciu, a również – powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie potłuc się, nawet gdy przez przypadek spadną na twardą posadzkę. Jeśli nie macie aktualnie środków na sfinansowanie wysokiej jakości przyborów, warto rozważyć ofertę Szybka Gotówka, ponieważ odpowiednio dobrane akcesoria mogą znacząco usprawnić grillowanie. Należy pamiętać, aby były to produkty solidne, trwałe, i co najważniejsze bezpieczne dla nabywcy. Nawiązując do bezpieczeństwa, specjalnie dla Was sprawdziliśmy, gdzie można legalnie rozpalić grilla.
Gdzie można legalnie grillować?
Poniżej dowiesz się, w którym miejscu możesz spokojnie wrzucić coś na ruszt.
Do najbezpieczniejszych miejscówek należy własny ogród lub działka, ponieważ wydaje się, że skoro jesteśmy u siebie, to nikt nam niczego nie zabroni. I tak jest rzeczywiście, dopóki wszystko odbywa się w granicach zdrowego rozsądku. Jeśli w pobliżu znajdują się zabudowania, przyzwoicie będzie poinformować sąsiadów o zamiarze grillowania. Tyczy się to w szczególności sytuacji, w których zapraszamy wielu uczestników, a uczta popijana jest alkoholem. Słuchanie zbyt głośnej muzyki po godzinie 22 lub innego rodzaju zakłócanie ciszy nocnej mogą narazić Was na konsekwencje prawne w kwocie do 500 zł.
Podsumowując, wybrany przez nas teren na grill powinien być maksymalnie oddalony od osób niebiorących w nim udziału, jak również z dala od drzew, z racji tego, że mogłoby być to przyczyną wzniecenia pożaru. Aby tego uniknąć, należy wybrać bardziej odległe miejsce lub zainwestować w zakup innego rodzaju urządzenia, np. grilla elektrycznego lub gazowego.
Przeczytaj więcej na temat tego jaki rodzaj grilla wybrać.
W jakich miejscach można rozpalić ogień i przyrządzać na nim posiłki, aby uniknąć mandatu? Co wynika z przepisów?
Przepisy krajowe nie zabraniają grillowania w plenerze. Zawczasu należy jednak ustalić:
- kto zarządza przestrzenią,
- czy właściciel obszaru pozwala na biesiadowanie,
- czy naszym zachowaniem nie stwarzamy ryzyka pożaru,
- czy nasza przyjemność nie stanowi kłopotu dla sąsiadów.
Aby wyznaczyć miejsce na grill lub palenisko, należałoby odwiedzić stronę internetową zarządcy danego terenu, jak również dokładnie przeczytać wewnętrzne regulacje właścicieli danych obszarów, np. zarządcy parku. Do dobrego zwyczaju wlicza się zapoznanie z regulaminem poszczególnego obiektu.
Czy można rozpalić ognisko lub grilla w lesie?
Zgodnie z przepisami, na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości 100 metrów od granicy lasu nie można rozpalać ogniska. Za nieprzestrzeganie tego przepisu można zapłacić karę do nawet 5 tysięcy złotych. Liczymy na to, że kierujecie się rozsądkiem w wyborze miejsca do grillowania, jak również żywimy nadzieję, że przed rozpaleniem ognia zapoznacie się z naszym artykułem, aczkolwiek gdyby pojawiła się taka sytuacja, Szybka Gotówka pomoże natychmiast dzięki aplikacji mobilnej, w której dostaniesz pożyczkę w 5 minut z dowolnego miejsca. Pamiętajcie jednak, że zawsze najlepiej jest przygotować się zawczasu, i chcemy poinformować każdego o tym, że w Polsce jest możliwość zorganizowania grilla w wyznaczonych strefach w przestrzeni publicznej. Są to specjalne obszary przystosowane do wspólnego biesiadowania na świeżym powietrzu. Miejsca te mieszczą się w wielu polskich miastach, do sprawdzenia dokładnie na stronie internetowej danego miasta. Decydując się na ten wybór, zyskujecie pewność, że to odpowiednia lokalizacja. Po dobrej zabawie nie zapomnijcie o zostawieniu po sobie porządku i nie zaśmiecaniu przestrzeni publicznej. Dbajmy o Ziemię, przecież to na niej żyjemy.
Jak przygotować potrawy na grilla, aby było zdrowo i smacznie?
Na grillu możemy grillować właściwie wszystko, co nadaje się do jedzenia — mięso drobiowe, karkówkę, ryby, jak również warzywa, owoce, a nawet różnego rodzaju sery czy tofu. Wszystko zależy od naszego smaku i kreatywności. W sezonie grillowym produkty z rusztu to podstawa. Doskonałym zwyczajem jest wcześniej je zamarynować, ponieważ dobrze doprawione jedzenie, zyskuje na smaku, a podane z pysznymi dodatkami rozpływa się w ustach. Jeśli jemy dużo mięsa, nie zapominajmy o dodatku warzyw, mogą być to różnego rodzaju sałatki, jak również warzywa z grilla, to one pozwolą nam na dłuższe uczucie sytości, jak i lepsze trawienie czasem ciężkostrawnych tłustych mięs. Możliwości i wariantów jest cały ogrom, jesteśmy pewni, że każdy znajdzie coś dla siebie – tradycjonalista, wielbiciel nowości czy poszukiwacz egzotycznych smaków. Tylko od naszej wyobraźni zależy, co w rezultacie znajdzie się na grillu. Prostym i ciekawym pomysłem na grilla są szaszłyki. Dzięki nieograniczonym możliwościom łączenia składników szaszłyki mogą być jednocześnie połączeniem smaków mięsa, ryb (np.łososia), serów (np.halloumi i camembert), warzyw, owoców i grzybów. Obok zwykle używanych składników takich jak boczek, karkówka, cebula czy pieczarki, można spróbować bardziej egzotycznych dodatków takich jak ananas, brzoskwinia, papryka, cukinia czy krewetki. A nawet tofu – składnik coraz bardziej popularny. Ryby z kolei najlepiej grillować w całości, ponieważ w takiej formie na pewno się nie rozpadną w czasie przygotowywania i zachowają pełnię smaku.
Co na grilla? Jakie jedzenie kupić na grilla?
Przedstawiamy przykładową listę zakupów:
Mięso
- Mięso z kurczaka – skrzydełka, udka, piersi
- Wieprzowina – żeberka, kotlety, karkówka
- Indyk – piersi
- Wołowina – steki
- Ryby – łosoś, pstrąg
- Krewetki
- Kiełbaski grillowe
- Parówki.
Owoce i warzywa
- Pomidory
- Pieczarki
- Ananas
- Brzoskwinie
- Banany
- Gruszki
- Papryka
- Sałata
- Cukinia, Bakłażan
- Szparagi
- Kalafior
- Ziemniaki, Bataty
- Kukurydza
- Cebula, czosnek
Różnego rodzaju sery, np.:
- Pleśniowe
- Camembert
- Oscypek
- Mozzarella
- Feta
- Halloumi.
Nie zapominajmy o dodatkach takich jak pieczywo czy np. tortilla.
Sezon grillowy — od kiedy się zaczyna, do, kiedy trwa?
Sezon na grillowanie zaczynamy w maju i cieszymy się nim aż do września, więc spokojnie, jeszcze się nie kończy, a trwa w najlepsze i dobrze. Albowiem nie ma nic lepszego niż uczta z wyśmienitym jedzeniem na świeżym powietrzu w doborowym towarzystwie
Lista zakupów gotowa, sezon grillowy trwa w najlepsze, a Ty akurat nie masz gotówki? Nie martw się, to nic strasznego! Nie odmawiaj sobie tej przyjemności, skorzystaj z oferty Szybka Gotówka i korzystaj, póki sezon grillowy trwa.
Okres
dni