Fundusz inwestycyjny — jak działa i który wybrać w 2024 r. Ranking funduszy inwestycyjnych
Polacy chętnie inwestują w fundusz inwestycyjny. Czym jest fundusz inwestycyjny, jak zarabiać na inwestowaniu i jaki fundusz jest najlepszy? Dowiedz się, by pomnażać pieniądze.Czy wiesz, że tylko połowa Polaków w ogóle generuje oszczędności, a jedynie 17% z tych osób ma świadomość konieczności pomnażania nadwyżki pieniędzy? Cieszy jednak fakt, że zamiast tych bezpiecznych form bez ryzyka inwestycyjnego, coraz częściej wybieramy fundusz inwestycyjny. Dzięki niemu udaje się pomnażać oszczędności z większym sukcesem. Jak działa fundusz inwestycyjny? Jaki fundusz inwestycyjny wybrać? 2022 rok oferuje w tym zakresie multum możliwości. Sprawdź je już teraz.
Czytaj więcej artykułów z kategorii "Oszczędzanie".
Co to jest fundusz inwestycyjny?
Jeśli chcesz wiedzieć, co to są fundusze inwestycyjne i jak założyć fundusz inwestycyjny, trafiłeś idealnie. Przedstawiamy kompendium wiedzy w tym zakresie. Jeśli posiadasz oszczędności i chcesz je zainwestować, oznacza to, że wykazujesz zwiększoną świadomość, biorąc pod uwagę zarządzanie własnym budżetem. Nadal większość Polaków nie generuje nadwyżek pieniędzy, a fundusz inwestycyjny jest im zupełnie nieznany. Porównując polskie społeczeństwo z naszymi zachodnimi sąsiadami czy obywatelami krajów skandynawskich, trzeba przyznać, że nasza wiedza jest niewielka - fundusze wybiera 6% polskich inwestorów. Czas to zmienić, ponieważ fundusze inwestycyjne w Polsce dają szansę na skuteczne generowanie zysków.
Co to jest fundusz? To rodzaj wspólnego inwestowania. Upraszczając, majątek inwestycyjny jest zbierany poprzez wpłaty licznych uczestników funduszu, a udział każdego uczestnika funduszu inwestycyjnego jest zależny od wartości środków finansowych, jakie zdecydował się wpłacić.
Warto przy tym wiedzieć, że każdy inwestor ma do wyboru różne rodzaje funduszy inwestycyjnych. Te różnią się zaawansowaniem budowania portfela inwestycyjnego, ale również poziomem ryzyka inwestycyjnego. Dzięki temu wybrany fundusz inwestycyjny, na przykład niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty (typowy dla osób prawnych) jest dostępny zarówno dla tych początkujących graczy rynku inwestycyjnego, jak i doświadczonych udziałowców, którzy dobrze znają reguły funkcjonowania tychże instrumentów.
Pamiętajmy również, że Polacy są ostrożni, biorąc pod uwagę lokowanie zgromadzonych środków w celu ich pomnażania, nadal najczęściej wybierana jest w pełni bezpieczna lokata, która jednak nie daje szansy na uzyskanie tak dużego zysku. Okazuje się jednak, że działające na naszym rynku fundusze inwestycyjne także można wybierać wedle poziomu ryzyka. Istnieją też rozmaite zabiegi inwestycyjne, dzięki którym ryzyko utraty wniesionego kapitału udaje się z powodzeniem minimalizować, taki zabieg nazywamy dywersyfikacją.
Czytaj więcej artykułów z kategorii "Biznes".
Rodzaje funduszy inwestycyjnych
O tym jak działają produkty inwestycyjne, takie jak fundusz mówią przepisy polskiego prawa, szczególnie Ustawa z dnia 27 maja 2004 roku o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Zgodnie z nią, podstawowe fundusze inwestycyjne dzielą się na:
- fundusz inwestycyjny zamknięty (FIZ). Ten charakteryzuje się ograniczoną liczbą inwestorów, którzy mogą nabyć jednostki uczestnictwa. Fundusz emituje certyfikaty inwestycyjne tylko w konkretnej ilości,
- fundusz inwestycyjny otwarty (FIO). W tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń w zakresie dostępu do uczestnictwa w funduszu oraz możliwości rezygnacji z inwestowania.
Poprzez tak ogólny podział nie udaje się jednak wskazać, który instrument należy wybrać, by pomnażać kapitał inwestycyjny skutecznie. Początkujący inwestor powinien wziąć pod uwagę również zestawienie, które rozróżnia fundusze inwestycyjne według różnego poziomu ryzyka. W tym zakresie uwzględnia się przede wszystkim:
- fundusze inwestycyjne o niskim stopniu ryzyka. To w miarę bezpieczne instrumenty, w przypadku których utrata kapitału jest raczej małym zagrożeniem, chociaż nigdy nie można mieć całkowitej pewności straty wniesionych środków. Fundusze o niskim stopniu ryzyka są najbardziej bezpieczne, ale jednocześnie inwestor nie może liczyć na wysokie stopy zwrotu z inwestycji bez względu na to, jak duży kapitał inwestycyjny ulokował. Do funduszy o małym ryzyku inwestycyjnych zaliczają się fundusze rynku pieniężnego oraz fundusze gotówkowe (w tym fundusz oszczędnościowy), jak również obligacje,
- fundusze inwestycyjne o wysokim stopniu ryzyka. Te dają szansę większego zysku, ale jednocześnie są znacznie bardziej agresywne. Do tych funduszy zaliczają się akcje oraz fundusze mieszane.
Fundusz inwestycyjny oferują Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Z powodzeniem pomnożysz także swoje oszczędności, wybierając tego rodzaju instrument w jednym z banków. Niezwykle dużą popularnością cieszy się między innymi fundusz inwestycyjny PKO BP. Instytucje bankowe oferują między innymi fundusze połączone, tzw. mieszane. Dzięki nim kapitał inwestycyjny zostaje rozdzielany na inwestycje w pełni bezpieczne, na przykład lokaty oraz te bardziej agresywne.
Czytaj również: Kredyt inwestycyjny – czym jest i jak go otrzymać?
Jak założyć fundusz inwestycyjny?
Jeśli wiesz już, jak działają fundusze inwestycyjne, musisz sprawdzić, jak w łatwy sposób stać się inwestorem. Przede wszystkim musisz posiadać oszczędności, które możesz ulokować. Przydać się mogą również dodatkowe środki, na przykład od Szybka Gotówka, które uda Ci się zdobyć przez internet i to nawet w 15 minut bez zbędnych formalności. Co ciekawe, by zainwestować w fundusz inwestycyjny, wcale nie potrzebujesz środków finansowych o dużej wartości. Czy wiesz, że jednostki uczestnictwa w funduszach możesz nabyć nawet za 50 złotych? Oczywiście, im większy portfel inwestycyjny zbudujesz, tym większy zysk osiągniesz. Wspominamy tylko, że w fundusze inwestycyjne może inwestować praktycznie każdy, bo na ten cel nie trzeba przeznaczać dużych nadwyżek pieniędzy.
Rozpoczęcie przygody z inwestowaniem w fundusz jest proste. Wystarczy, że ustalisz indywidualne priorytety:
- określ cel, jaki chcesz osiągnąć,
- określ czas inwestycji,
- określ ryzyko inwestycyjne, jakie możesz podjąć,
- określ kapitał inwestycyjny, jaki możesz przeznaczyć,
- wybierz TFI (Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych).
Musisz wiedzieć, że uczestnictwo w funduszu inwestycyjnym jest łatwe. Jednostki uczestnictwa nabywa się online, a samym inwestowaniem zajmują się eksperci. Wystarczy poznać oferty TFI.
Przedstawiamy prostą instrukcję, jak założyć fundusz inwestycyjny krok po kroku:
- Zarejestruj się online w wybranym TFI. Wystarczy, że podasz dane osobowe. Niektóre TFI wymagają realizacji przelewu weryfikacyjnego o niskiej kwocie, inne wpisania dodatkowego kodu, który jest wysyłany SMS. Ważną informacją jest to, że nie ma żadnych limitów w zakresie rejestrowania się w różnych TFI. Tym samym, można zostać uczestnikiem licznych funduszy inwestycyjnych.
- Wypełnij ankietę MIFiD. To dyrektywa unijna, dzięki której interesy inwestora zostają zabezpieczone. Dzięki ankiecie tworzony jest profil inwestora, przede wszystkim w zakresie podatności na ryzyko inwestycyjne. Na tej podstawie TFI mogą proponować inwestorowi dopasowane do jego możliwości fundusze inwestycyjne.
- Podpisz umowę. Niektóre TFI akceptują kod SMS, inne wymagają podpisu na papierowym dokumencie. Dopiero po podpisaniu umowy możesz wybierać fundusze inwestycyjne.
- Zaloguj się na profil klienta.
- Wybierz fundusz inwestycyjny.
- Wybierz kwotę, jaką chcesz przeznaczyć na zakup jednostek uczestnictwa.
- Zrób przelew.
- Czytaj również: Konto oszczędnościowe - czym jest i gdzie założyć? PKO BP, ING Bank, mBank, Santander i inne
Czy można zminimalizować ryzyko, lokując kapitał w fundusz inwestycyjny?
Kluczem do sukcesu jest dywersyfikacja ryzyka inwestycyjnego. Im bardziej ryzykowny i agresywny jest fundusz inwestycyjny oraz im większa jest wartość wniesionego kapitału, tym większa może być stopa zwrotu, a więc zysk. Jednocześnie więcej można stracić. To dlatego początkujący inwestorzy decydują się raczej na optymalnie bezpieczne inwestowanie oraz podejmują kroki w celu dywersyfikacji ryzyka inwestycyjnego, czyli jego minimalizowania. Oto one:
- Inwestorzy, którzy obawiają się utraty zainwestowanych środków, powinni wybierać fundusze bezpieczne, zrównoważone, na przykład obligacje czy fundusze rynku pieniężnego.
- Dobrą metodą jest rozdzielanie kapitału poprzez zakup jednostek uczestnictwa różnych funduszy. Im bardziej rozbudowany jest portfel inwestycyjny, tym mniejsze ryzyko utraty kapitału. Nawet jeśli jeden fundusz wykaże niepowodzenie, inny będzie zyskowny. Na początku warto sprawdzić działanie funduszu poprzez inwestowanie małych kwot.
- Optymalnym zabiegiem jest też korzystanie z funduszy mieszanych. Dzięki nim część środków lokowanych jest na w pełni bezpiecznych instrumentach inwestycyjnych, część na tych bardziej agresywnych.
Każdy inwestor powinien również mieć świadomość, że im dłuższy jest czas inwestowania, tym większe ryzyko utraty lokowanych środków.
Zawsze podstawą działania musi być jednak chociaż podstawowa wiedza w zakresie tego sposobu pomnażania własnych oszczędności oraz obserwacja mechanizmów inwestycyjnych. Trzeba mieć na uwadze, że sytuacja na tymże rynku bardzo często ulega diametralnym zmianom, a same prognozy nigdy nie gwarantują przebiegu inwestowania. Nie ma natomiast wątpliwości, że fundusz inwestycyjny staje się coraz bardziej powszechną formą inwestowania w Polsce.
Jaki fundusz inwestycyjny wybrać w 2022 roku
Rynek możliwości pomnażania swoich oszczędności zmienia się diametralnie, natomiast poprzez obserwację zestawień z powodzeniem udaje się wybrać dopasowany do indywidualnych oczekiwań i możliwości fundusz inwestycyjny. Ranking dostępny w sieci z całą pewnością w tym pomaga. Przedstawiamy zestawienie, które ujmuje fundusze o największym wzroście wyników w całym 2021 roku. Warto się z nim zapoznać, by na początku 2022 roku podjąć dobrą decyzję o współpracy z konkretnym TFI i nabyciu jednostek uczestnictwa konkretnych funduszy.
- Skarbiec Spółek Wzrostowych (wzrost zwrotu inwestycji o 122%)
- Allianz Artificial Intelligence (wzrost zwrotu inwestycji o 85%)
- Rockbridge Gier i Innowacji (wzrost zwrotu inwestycji o 69%)
Warto wyróżnić fundusze papierów skarbowych, które cieszą się największą popularnością wśród polskich inwestorów. Wzrost zwrotu inwestycji o 8% przy średniej 6% osiągnął fundusz NN Investment Partners TFI oraz Noble Fund Obligacji.
Okres
dni