Kredyt inwestycyjny – czym jest i jak go otrzymać?
Planujesz inwestycję w biznes lub własną działalność? Dowiedz się, czym jest kredyt inwestycyjny i jak można z niego skorzystać. Sprawdź ranking kredytów inwestycyjnych.Kredyt inwestycyjny bardzo często staje się jedynym możliwym rozwiązaniem dla firm, które chcą się rozwijać w swojej dziedzinie, ale nie posiadają wystarczającej sumy pieniędzy, niezbędnej do realizowania nowych inwestycji; takich, jak zakup sprzętu, pomieszczenia, zatrudnienie nowych osób i wdrożenie pomysłów. Czym w praktyce jest kredyt inwestycyjny, które banki go oferują i na jakich warunkach? Czy każdy, kto chce inwestować pieniądze w biznes, może skorzystać z kredytu inwestycyjnego? Na wszystkie pytania, dotyczące tego rodzaju zobowiązania finansowego, odpowiadamy w naszym artykule. Wyjaśnimy, jakie są rodzaje kredytów inwestycyjnych i na jakie cele można je przeznaczyć. Przyjrzymy się rozwiązaniom, stanowiącym alternatywę dla kredytu inwestycyjnego. Przedstawimy także ranking TOP 5 najlepszych kredytów inwestycyjnych na polskim rynku.
Czytaj więcej artykułów z kategorii "Kredyty"
Co to jest kredyt inwestycyjny?
Żeby dobrze zrozumieć ideę kredytów inwestycyjnych, należy najpierw zdefiniować samo pojęcie kredytu inwestycyjnego. Jak sama nazwa wskazuje – jest to rodzaj kredytów bankowych, których środki powinny zostać przeznaczone na cele przedsiębiorcze, a mianowicie: nowe inwestycje w biznes i rozwój działalności. W związku z powyższym kredyty inwestycyjne nie są udzielane osobom prywatnym. Każdy, kto chce skorzystać z tego rodzaju wsparcia finansowego, musi przede wszystkim założyć własną działalność gospodarczą, a następnie ubiegać się o środki kredytowe, które przeznaczy na inwestycję.
Kredyt inwestycyjny z reguły jest długoterminowym zobowiązaniem, a jego kwoty są bardzo wysokie; niektóre banki nie posiadają nawet górnej granicy kwoty kredytu inwestycyjnego. Takie zobowiązanie jest najczęściej udzielane na okres do 20 lat. Niektóre banki oferują też krótkoterminowe kredyty inwestycyjne z okresem spłaty do jednego roku, a także średnioterminowe, udzielane na okres od jednego do pięciu lat.
Kredyt inwestycyjny wyróżnia się koniecznością posiadania wkładu własnego. Ta kwestia jest różnie uregulowana przez każdą odrębną instytucję bankową. Niektóre banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i udzielają kredytów inwestycyjnych bez wkładu własnego, inne zaś wymagają posiadania co najmniej 20% całkowitej kwoty inwestycji, a jeszcze inne 30% i więcej.
Kredyt inwestycyjny dla nowych firm
Oferta kredytów inwestycyjnych dla nowych firm jest spotykana dość rzadko. Z reguły banki decydują się na udzielenie kredytu firmom z większym doświadczeniem, działającym na rynku od lat. Jeżeli chodzi o inwestowanie w młode przedsiębiorstwa, to warunkiem koniecznym staje się posiadanie wkładu własnego. Dla przykładu – jeżeli nowa firma kurierska ubiega się o zakup środków transportu dla celów przewozu zamówień i potrzebuje 100 000 złotych, to bank może wymagać posiadania przez firmę 20% kosztu inwestycji – w tym przypadku 20 000 złotych. Kredyt zostanie wówczas udzielony pod warunkiem przedstawienia biznesplanu i potwierdzenia posiadania wspomnianej kwoty.
Czytaj również: Kredyt studencki 2022
Nowe firmy często otrzymują kredyty na nieco gorszych warunkach niż firmy działające od lat. Chodzi o wyższą prowizję i oprocentowanie, a także krótszy okres spłaty i dodatkowe formalności w procesie zaciągania kredytu.
Kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości
Statystycznie firmy najczęściej ubiegają się o kredyt inwestycyjny na zakup własnej nieruchomości – na przykład pomieszczenia biurowego, magazynowego czy produkcyjnego. Kredyt inwestycyjny staje się wówczas podobny do kredytu hipotecznego. Niektóre banki zabezpieczają spłatę kredytu przez wykupioną nieruchomość, a inne wymagają dość wysokiego wkładu własnego, który może stanowić 30-40% wartości nieruchomości.
Czytaj również: Inwestycje w nieruchomości w Polsce w 2022 roku
Kredyt inwestycyjny na zakup transportu
Drugi co do popularności cel kredytu inwestycyjnego to zakup pojazdu firmowego. Ten rodzaj inwestycji rzadko wiąże się z wysokimi kosztami, a jednak realizacja przedsięwzięcia wymaga skorzystania z zapomogi ze strony instytucji bankowych (szczególnie jeśli chodzi o zakup nowego samochodu lub większej liczby pojazdów). Firma, zaciągająca kredyt inwestycyjny na zakup środków transportu, musi przedstawić biznesplan, w którym udowodni, że tego typu inwestycja jest opłacalna i przyniesie zyski współmierne do poniesionej inwestycji.
Kredyt inwestycyjny dla firm – jak uzyskać?
Proces ubiegania się o kredyt inwestycyjny jest dosyć czasochłonny i skomplikowany, ponieważ wiąże się z szeregiem formalności, których kredytobiorca musi dopełnić, żeby zyskać dofinansowanie. Poniżej opisujemy wszystkie kroki, które należy wykonać w drodze do pozyskania kredytu inwestycyjnego:
- napisanie biznesplanu – pierwszy i najważniejszy krok w uzyskaniu kredytu inwestycyjnego, celem biznesplanu jest przekonanie kredytodawcy, że warto udzielić Ci środków na planowane inwestycje.
- przygotowanie zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub innych dokumentów, potwierdzających twoją działalność;
- złożenie dokumentów finansowych twojej firmy;
- przedstawienie wyciągu z rachunków twojej firmy, a także przygotowanie odpowiedniego potwierdzenia posiadania wkładu własnego.
Jak widać – procedura nie jest łatwa. Kredytobiorca musi przekonać bank, że jego firma jest w pełni wypłacalna i rentowna, a dodatkowe inwestycje pomogą w jej dalszym rozwoju i staną się gwarancją większych dochodów i zysków, dzięki czemu spłata kredytu przebiegnie bezproblemowo i na czas.
Ponadto bardzo ważnym krokiem jest wybór odpowiedniej instytucji bankowej, która udzieli kredytu inwestycyjnego na korzystnych dla Ciebie warunkach. Ranking najlepszych ofert kredytów inwestycyjnych przedstawiamy w dalszej części artykułu.
Kredyt inwestycyjny – warunki
Warunki kredytu inwestycyjnego mogą się różnić w poszczególnych instytucjach bankowych. Jedne banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i oferują korzystniejsze rozwiązania, inne zaś – dbając o własne bezpieczeństwo i zyski – oferują mniej korzystne dla przedsiębiorców warunki kredytu inwestycyjnego. Wśród podstawowych warunków pozyskania tej formy kredytowej należy wymienić:
- Posiadanie własnej działalności gospodarczej – tylko przedsiębiorcy i osoby prawne mogą ubiegać się o kredyt inwestycyjny. Każda osoba fizyczna, która złoży wniosek o tę formę kredytu, na pewno uzyska odmowę banku.
- Posiadanie wkładu własnego – wysokość wkładu własnego (jeżeli w ogóle jest potrzebny) różni się w zależności od wymagań wybranego banku. Niektóre instytucje są w stanie udzielić kredytu inwestycyjnego bez wkładu własnego firmy, inne wymagają posiadanie 20%, a nawet 30-40% kwoty inwestycji, co jest swego rodzaju gwarancją wypłacalności.
- Biznesplan – jak już wspomnieliśmy wcześniej, biznesplan jest podstawą do uzyskania kredytu inwestycyjnego. Wnioski bankowe o taki kredyt w ogóle nie są przyjmowane bez przedstawienia biznesplanu. To, na ile skuteczny będzie biznesplan, zadecyduje o wysokości kwoty, wymaganego wkładu własnego oraz okresu spłaty kredytu, a także wysokości oprocentowania i prowizji banku. Instytucje bankowe są skłonne zaoferować lepsze warunki kredytowe tym klientom, którzy posiadają dobry plan biznesowy.
Kredyt inwestycyjny – oprocentowanie
Oprocentowanie kredytu inwestycyjnego jest uzależnione od takich czynników, jak: oferta banku, zdolność kredytowa firmy, ocena biznesplanu kredytobiorcy. Tak naprawdę wysokość oprocentowania kredytu inwestycyjnego bank wyznacza dla każdego kredytobiorcy indywidualnie – w zależności od celów jego kredytu i planowanych inwestycji oraz rentowności firmy. Oprocentowanie może wahać się w granicach między 4% a 8%.
Oprócz oprocentowania na całkowity koszt kredytu inwestycyjnego – podobnie, jak w przypadku każdej innej formy kredytowej – składa się również wysokość prowizji. Z reguły banki nie posiadają wysokiej prowizji dla kredytów inwestycyjnych, może ona zatem wynosić od 0,5% do 5% w najgorszym przypadku. Niektóre banki mogą natomiast zaoferować kredyt inwestycyjny bez prowizji, objęty tylko i wyłącznie oprocentowaniem.
Kredyt inwestycyjny czy alternatywne rozwiązania dla firm?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej – zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego wiąże się z wieloma formalnościami, których firma musi dopełnić w drodze do uzyskania środków kredytowych. Jeżeli chcesz ich uniknąć, to warto rozważyć alternatywne rozwiązania, jak na przykład zaciągnięcie pożyczki pozabankowej. Jakie korzyści zyskujesz:
- nie musisz posiadać wkładu własnego;
- nie trzeba pisać biznesplanu;
- nie musisz posiadać działalności gospodarczej, a więc pożyczka może posłużyć jako pierwsza inwestycja we własną działalność;
- proces zaciągania pożyczki przebiega online;
- szybka decyzja o przyznaniu pożyczki.
Są jednak również niedociągnięcia, o których należy pamiętać, decydując się na pożyczkę zamiast kredytu inwestycyjnego, a mianowicie:
- kwota pożyczki jest ograniczona i z reguły znacznie niższa niż kwota kredytu;
- krótki okres spłaty, który wynosi jeden-dwa miesiące, podczas gdy kredyt inwestycyjny można spłacać nawet przez 20 lat.
Przeanalizuj własne możliwości i cele, żeby wybrać dla siebie optymalne rozwiązanie i zainwestować w swoją przyszłość.
Ranking kredytów inwestycyjnych
Zastanawiasz się, który kredyt inwestycyjny najlepiej wybrać? Poniżej przedstawiamy ranking TOP 5 najlepszych ofert na polskim rynku. Przeanalizuj każdą z nich, żeby wybrać najlepszą dla siebie i zaciągnąć kredyt na najlepszych warunkach.
№ |
Bank |
Kwota |
Okres |
Wkład własny |
1. |
Kredyt inwestycyjny w PKO BP |
90% inwestycji |
do 20 lat |
10% inwestycji |
2. |
Kredyt inwestycyjny w Santander Bank Polska |
90% inwestycji |
do 15 lat |
10% inwestycji |
3. |
Kredyt inwestycyjny w Credit Agricole |
4 mln zł |
do 15 lat |
brak |
4. |
Kredyt inwestycyjny w mBanku |
100% inwestycji |
do 20 lat |
brak |
5. |
Kredyt inwestycyjny w Alior Banku |
80% inwestycji |
do 20 lat |
20% inwestycji |
Okres
dni