Kredyt kupiecki: zalety i wady
Na pewno nie raz słyszałeś o kredytach kupieckich, nazywanych też w literaturze handlowymi. Jednak czym one są w rzeczywistości, czy mogą w jakiejś sytuacji być dla Ciebie przydatne, a jeśli tak, to gdzie i na jakich warunkach można je uzyskać?Na pewno nie raz słyszałeś o kredytach kupieckich, nazywanych też w literaturze handlowymi. Jednak czym one są w rzeczywistości, czy mogą w jakiejś sytuacji być dla Ciebie przydatne, a jeśli tak, to gdzie i na jakich warunkach można je uzyskać? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie tego typu pytania, a jednocześnie wyjaśnić, jakie są zalety i wady kredytów kupieckich. Sprawdź również czym jest kredyt konsumencki i jakie są jego podstawowe różnice.
Czytaj więcej artykułów z kategorii "Kredyty"
Czym jest kredyt kupiecki?
Taka forma kredytowania stosowana jest w relacjach pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorstwami, kiedy sprzedawca pozwala nabywcy dokonać płatności za nabyty towar lub usługę w późniejszym okresie. Opłata w maksymalnie szybkim terminie po dokonaniu aktu sprzedaży powoduje, że osoba może skorzystać z upustu, odroczenie opłat natomiast skutkuje pełną spłatą. Taki kredyt należy do kategorii pozabankowej działalności gospodarczej i udzielany jest na podstawie pisemnej umowy, zawartej pomiędzy dwoma stronami lub na podstawie faktury, w której ukazuje się po prostu późniejszy termin płatności niż data zakupu.
Można uzyskać kredyt handlowy, kierując się jedną z poniższych strategii:
- Prowadząc negocjacje dotyczące maksymalnie wysokich obniżek cenowych, wygodnych dla kupującego;
- Prowadząc negocjacje dotyczące odroczenia zapłaty na maksymalnie długi termin.
Przedsiębiorstwo, które udziela kredytów handlowych, również może korzystać z różnych strategii, z których najbardziej popularnymi są:
- Konserwatywna, której przestrzegając organizacja dokłada wszelkich starań, by wyeliminować ryzyko niewypłacalności klientów. W tym celu dokonuje się sprawdzenia wiarygodności każdego klienta, który ubiega się o kredyt oraz wymaga się gwarancji dokonania zapłaty (może to być gwarancja z banku lub poręczenie firmy);
- Nie raz wybierana jest strategia umiarkowana. W tym przypadku kredyt dla klienta jest bardzo wygodny, gdyż nie istnieją ani dodatkowe wpłaty, ani przedpłaty;
- Kolejna strategia - strategia dynamiczna. Przestrzegają jej te przedsiębiorstwa, które są gotowe do podjęcia pracy z klientami o niskiej wiarygodności.
Nie istnieją żadne prawne przepisy, dotyczące tego, na jakich warunkach może być udzielony kredyt kupiecki. Najczęściej listę warunków firmy składają w oparciu o własne cele i możliwości dla wszystkich klientów lub dla każdego klienta indywidualnie.
- W pierwszym przypadku wszyscy kontrahenci, które współpracują z organizacja, zostają podzieleni na kategorie, z których dla każdej ustala się pewne warunki udzielenia kredytu kupieckiego. Podstawą do podziału na kategorie są najczęściej kwoty limitów kredytowych. Jeśli klient korzysta z kredytu handlowego po raz pierwszy, jako podstawa będzie występować kwota kredytu wnioskowanego, natomiast dla klientów stałych podstawową kwotą będzie limit, który już faktycznie został wykorzystany;
- W niektórych przypadkach firmy jednak dokonują rzetelnego sprawdzania poszczególnych kontrahentów. Celem takiego sprawdzania jest ustalenie poziomu wiarygodności kredytowej, a na tej podstawie udzielenie kredytu na indywidualnie dobranych warunkach. Jest to rozwiązanie odpowiednie dla organizacji, które nie posiadają znacznej liczby klientów lub oferowane przez nich usługi i towary mają charakter wyjątkowy.
Kredyt kupiecki pozostaje zupełnie darmowy do chwili, w której odbiorca podejmie decyzję skorzystania z upustu cenowego lub bonifikaty. Przedsiębiorstwo jednak nie powinno ustalać wobec swoich dostawców zbyt wysokich zobowiązań, gdyż może to doprowadzić do niekorzystnej oceny zdolności kredytowej.
Gdzie można uzyskać kredyt handlowy?
Kredyty handlowe obecnie są udzielane przez wiele instytucji finansowych. Mogą to na przykład być: wielkie sieci sklepów z artykułami gospodarstwa domowego, elektroniką, odzieżą, naczyniami, artykułami wyposażenia wnętrz i wystroju wnętrz, rowerami, a także optyką i wieloma innymi współpracującymi z bankami. Kredyt towarowy stał się tak popularny, że nawet małe sklepy zawierają umowy o współpracy z bankami. Wszystko po to, aby sprzedawać jak najwięcej, zwiększać obroty i zarabiać pieniądze.
Banki z kolei chętnie rozwijają się w obszarze sprzedaży i kredytów konsumenckich, oferując coraz bardziej korzystne i lojalne warunki nie tylko dla kredytobiorców, ale także dla sklepów. Taka współpraca przynosi pozytywne zmiany rozwojowe obu stronom, które zawarły umowę: sklep sprzedaje więcej towarów, a bank pozyskuje nowych klientów i zarabia na kredytach.
Korzyść sklepu, który współpracuje z bankiem polega na tym, że pracownicy instytucji finansowej aktywnie współpracują ze sprzedawcami na terenie placówki i samej hali. Okazuje się, że jest więcej osób zainteresowanych sprzedażą. Im więcej porad, tym więcej sprzedaży i więcej przychodów sklepu oraz banku. Bank otrzymuje nie tylko nowych klientów przy sporządzaniu umów, ale także zapłatę za wystawione zerowe kredyty. Często sprzedawcy sklepów przekonują kupujących do wzięcia towarów droższych, twierdząc, że są lepsze. Nabywcy coraz częściej zaciągają pożyczki.
Wady i zalety kredytu kupieckiego
Podstawowe cele, które realizuje przedsiębiorstwo udzielające kredytów kupieckich, to:
- Ograniczenie kosztów kredytu;
- Zapewnienie sobie maksymalnego poziomu niezależności od instytucji finansowych;
- Podtrzymanie własnej płynności finansowej.
Jak każdy inny rodzaj kredytów, kredyt kupiecki posiada zarówno wady, jak i zalety. Postarajmy się podać ich dokładną analizę.
Zalety kredytu kupieckiego
Kredyty handlowe mają sporo zalet:
- Skorzystać z kredytu tego rodzaju może większość nabywców;
- Aby uzyskać kredyt handlowy nie potrzeba posiadać dodatkowych zabezpieczeń wypłacalności;
- Decydując się na zakup towarów na warunkach kredytowych uzyskujesz dodatkowe źródło finansowania;
- Wydanie kredytu zajmuje maksymalnie 60 minut;
- Dość duży odsetek pozytywnych odpowiedzi;
- Brak ścieżki bankowej;
- Ryzyko braku finansowania jest minimalne. Dokonując pożyczki towarowej, środki nie są wydawane pożyczkobiorcy, ale są przeznaczone na płacenie za towary lub usługi, więc ryzyko utraty finansów jest zminimalizowane;
- Możliwość kredytowania wymiany handlowej.
Wady kredytu kupieckiego
Czy kredyty kupieckie posiadają wady? Owszem. I warto o nich pamiętać przed zdecydowaniem się na takie rozwiązanie. Do wad zaliczyć trzeba przede wszystkim wysoki koszt kredytu towarowego.Często klient nie zna pełnego kosztu kredytu dla wybranego produktu, a więc to, że 3% miesięcznie oznacza nawet 36% rocznie może go naprawdę zadziwić. Jak można przypuszczać, koszt kredytu znacznie przekroczy szacowany, ponieważ efektywna stopa procentowa, obejmująca wszystkie prowizje związane z przetwarzaniem i udzielaniem pożyczki, może maksymalnie wynieść nawet 42,6% rocznie.
Ponadto firmy oferujące kredyty kupieckie, świadczą również klientom dodatkowe usługi. Na przykład, w przypadku szybkiej rejestracji, gdy dana osoba nie jest skłonna myśleć długo i podjęła już decyzję o zakupie, gdy ubiega się o pożyczkę, w umowie może zostać nałożone ubezpieczenie na życie, dodatkowe prowizje, o których dowie się dopiero po uważnym przeczytaniu umowy w domu.
Do problemów warto również doliczyć trudności z wymianą i zwrotem, ze względu na fakt, że towary są udokumentowane. Jeśli towary okazały się wadliwe, nie pasowały do charakterystyki itp., wówczas trzeba będzie przedstawić dodatkowe dokumenty w banku.
Oprocentowanie pożyczki towarowej nie może być niskie, a powód jest następujący. Taka pożyczka należy do kategorii krótkoterminowej (nie dłużej niż rok). Dlatego przez tak ograniczony okres czasu bank musi uzyskać największy zysk, w przeciwnym razie pożyczka stanie się dla niego nieopłacalna.
Czytaj również: Pożyczka z poręczycielem – kiedy to dobre rozwiązanie?
Czym kredyt kupiecki różni się od pożyczki, której udziela instytucja kredytowa?
Wzrost popularności pożyczek-chwilówek powoduje, że nasi klienci często zadają pytanie o to, czym kredyt kupiecki różni się od tak zwanych mikrokredytów. Aby ułatwić sprawę, dokonajmy porównania warunków udzielania pożyczek przez firmę Szybka Gotówka oraz warunków, na których udzielane są odroczone kredyty kupieckie.
Kredyt kupiecki | Kredyt w Szybkiej Gotówce |
Wydanie kredytu w ciągu 15-20 minut | Do uzyskania pożyczki wystarczy kilku minut |
Znaczne nadpłaty (stopa procentowa, która może wynosić 30%-50%, a nawet 60%-70% rocznie), ale także różne prowizje i dodatkowe płatności | Brak nadpłat w przypadku zwrotu pożyczonych kosztów lub niska stopa procentowa |
Banki, oferujące takie kredyty, często nie mają wpłatomatów pozwalających szybko i łatwo spłacić kredyt | Możliwość spłaty przez Internet lub w dowolnym banku |
Pieniądze niezbędne do opłaty towarów, zostają przelane na konto sklepu, w którym dokonujesz zakupów | Gotówka uzyskiwana jest na dowolny cel, a nie tylko na kupno konkretnych towarów |
Brak możliwości refinansowania | Możliwość refinansowania |
Możliwość uzyskania wyłącznie w punkcie sprzedaży | Możliwość uzyskania przez Internet |
Stała cena | Zniżki na kolejne pożyczki |
Otóż, kredyty kupieckie są świetnym rozwiązaniem w sytuacjach, kiedy nie mamy możliwości zaciągnięcia tradycyjnego kredytu w banku. Korzystając z tego rozwiązania można szybko znaleźć środki, za pomocą których dokonamy finansowania zakupów
Okres
dni