Czym jest odstąpienie od umowy i kiedy można odstąpić od umowy kupna?
Odstąpienie od umowy jest prawem, które konsument powinien znać i rozumieć. Jak działa odstąpienie od umowy kupna i kiedy można je zrealizować?Odstąpienie od umowy to jedno z praw przysługujących konsumentowi. Warto zdawać sobie sprawę, iż prawo określa warunki, w jakich możliwe jest odstąpienie od umowy zawartej na odległość. Wśród warunków znajdują się okoliczności odstąpienia od umowy, jak też termin odstąpienia od umowy oraz pewne wyjątki, w jakich odstąpienie od umowy nie będzie przysługiwać konsumentowi.
W niniejszym tekście:
- Wyjaśniamy, jak działa odstąpienie od umowy.
- Czytelnik pozna też określony przez prawo termin na odstąpienie od umowy.
- Wskażemy również konkretne, dopuszczalne przez prawo warunki odstąpienia od umowy
- Powiemy także kilka słów na temat przewidywanych przez polskie przepisy wyjątków od zastosowania prawa do odstąpienia od umowy przez konsumenta.
Chcesz wiedzieć, na czym właściwie polega odstąpienie od umowy? Jaki jest termin odstąpienia od umowy? Czy możliwe jest np. odstąpienie od umowy zawartej w lokalu oraz jakie są w tym zakresie obowiązki sprzedawcy a jakie prawa konsumenta?
Czytaj więcej artykułów z kategorii "Zakupy".
Odstąpienie od umowy kupna rzeczy - czym jest i jak działa?
Odstąpienie od umowy kupna może zostać podzielone na dwa obszary. Pierwszym z nich będzie odstąpienie od umowy z perspektywy konsumenta, który nabywa dobro materialne.
Czym innymi jest natomiast odstąpienie od umowy zawartej na odległość przez przedsiębiorcę, które jest dziedziną regulowaną przez prawo w sposób odmienny.
W tym wypadku warunki prawne odstąpienia od umowy, termin na odstąpienie oraz wzór odstąpienia od umowy stanowią odrębną kwestię.
Odstąpienie od umowy przez konsumenta
Skupimy się na tym, czym jest odstąpienie od umowy dla konsumenta. Najczęściej bowiem z odstąpieniem od umowy spotykamy się właśnie na linii konsument-sprzedający. Również w tym zakresie mamy do czynienia z różnego rodzaju praktykami, które starają się ograniczyć konsumenckie prawo do odstąpienia od umowy.
Na początek jednak definicja. Jak można zdefiniować odstąpienie od umowy? Zgodnie z obowiązującymi przepisami odstąpienie od umowy kupna towaru lub usługi przysługuje konsumentowi w sposób bezwarunkowany, jeżeli do transakcji doszło na odległość, a więc np. online.
Odstąpienie od umowy nabycia danej rzeczy nie jest niczym innym, niż anulowaniem transakcji bez żadnych dodatkowych kosztów dla strony, która odstępuje od umowy. Co więcej, konsument nie musi w żaden sposób uzasadniać chęci odstąpienia od umowy.
Wystarczy, że zostaną spełnione przesłanki określone przez ustawodawcę. Jeżeli tak się stanie, np. odstąpienie od umowy nabycia rzeczy na Allegro przysługuje nam w sposób bez obowiązku podawania przyczyny.
Oczywiście warto poznać owe przesłanki, za pomocą których ustawodawca określa prawo do odstąpienia od umowy. Ich dobra znajomość po pierwsze sprawi, że odstąpienie od umowy kupna będzie łatwiejsze. Po drugie, ewentualne sztuczki stosowane przez przedsiębiorcę nie sprawią, że ostatecznie odstąpienie od umowy w naszym przypadku nie dojdzie do realizacji.
Czytaj również: Zakupy na Aliexpress a cło – jak obliczyć lub ominąć?
Odstąpienie od umowy zawartej na odległość i jego warunki- kiedy można odstąpić od umowy?
Najpierw zaznaczmy, że z perspektywy prawa odstąpienie od umowy zawartej na odległość jest traktowane zupełnie inaczej, niż w sytuacji, kiedy kupujemy jakąś rzecz w sklepie stacjonarnym, a potem chcemy odstąpić od umowy kupna.
Zasadniczo przepisy przyznają konsumentowi bezwzględne prawo do anulowania transakcji tylko jeżeli chodzi o odstąpienie od umowy zawartej na odległość
Warto jednak doprecyzować ten element, ponieważ konsumenci często nie do końca dokładnie interpretują odstąpienie od umowy zawartej na odległość
Z takim rodzajem odstąpienia od umowy mamy więc do czynienia w przypadku:
- Kupna danej rzeczy online oraz odebrania jej np. przez kuriera lub na poczcie
- Dokonania zakupu przez internet, a następnie odebrania zakupionego dobra w stacjonarnym punkcie danej sieci handlowej.
Z pewnością odstąpienie od umowy przysługuje nam w sytuacji, kiedy przykładowo kupujemy telefon na allegro, odbieramy przesyłkę kurierską, a potem chcemy odstąpić od umowy, ergo zwrócić telefon i odzyskać nasze pieniądze.
Na tym jednak przysługujące nam prawo do odstąpienia od umowy kupna czegoś online jeszcze się nie kończy
Czytaj również: Zwrot towaru – zasady sklepów internetowych i stacjonarnych
Odstąpienie od umowy zakupu sprzętu RTV przy odbiorze w sklepie stacjonarnym
Druga możliwa sytuacja: zamawiamy online np. konsolę do gier a następnie odbieramy towar w stacjonarnym sklepie pewnej dużej sieci RTV.
- Pytanie: czy w tym wypadku również przysługuje nam odstąpienie od umowy zawartej na odległość
- Odpowiedź jest następująca: Tak.
Odstąpienie od umowy nam przysługuje, gdyż kupna rzeczy dokonaliśmy online. Po prostu odebraliśmy zamówioną rzecz w sklepie sprzedawcy. Odstąpienie od umowy jest więc dostępne na takich samych warunkach, jak w sytuacji gdybyśmy zakupiony towar odbierali na poczcie.
Czytaj również: Prowizja Allegro - czym jest oraz ile wynosi w 2021 roku?
Jaki jest termin odstąpienia od umowy?
Czy możemy zwrócić zakupioną rzecz, a więc odstąpić od umowy kupna w całkowicie dowolnym terminie? Oczywiście, że nie.
Ustawodawca zakreśla tutaj horyzont czasowy 14 dni od momentu nabycia danej rzeczy materialnej lub też usługi. Innymi słowy, na odstąpienie od umowy mamy dokładnie 14 dni.
Prawo przewiduje tutaj jednakowoż pewien wyjątek. Mowa o sytuacji, kiedy sprzedawca nie udzieli wiadomości na temat przysługującego konsumentowi prawa do odstąpienia od umowy.
Tutaj warto jeszcze dodać, że podług zapisów Kodeksu Cywilnego termin odstąpienia od umowy zaczyna być liczony nie od sfinalizowania transakcji (np. zapłaty za towar), ale od chwili, w której konsument odbierze nabytą rzecz.
W tym wypadku termin odstąpienia od umowy ustawowo wydłuża się do dwunastu miesięcy. Jednak także w tej sytuacji mamy do czynienia z kolejnym wyjątkiem.
Przedsiębiorca może przecież nie udzielić informacji nt. prawa do odstąpienia od umowy przed zakupem przez nas rzeczy, ale informacja może zostać udzielona później.
Wówczas termin odstąpienia od umowy kupna znowu będzie liczyć 14 dni, tyle od chwili, w której przedsiębiorca poinformował możliwości do odstąpienia od umowy.
Jednocześnie należy zaznaczyć, że prawo konsumenta do odstąpienia od umowy nie będzie nam przysługiwać w każdej bez wyjątku sytuacji. Ustawodawca starał się znaleźć balans pomiędzy interesem sprzedawców a prawami konsumentów, których przejawem jest między innymi opcja odstąpienia od umowy.
Kiedy możliwe jest odstąpienie od umowy kupna?
Prawo konsumenta do odstąpienia od umowy w założeniu ma tworzyć balans pomiędzy interesem przedsiębiorców a prawami konsumentów. Z perspektywy konsumenta należy wyróżnić kilka głównych kryteriów, które decydują o tym, w jakich okolicznościach można odstąpić od umowy nabycia danej rzeczy.
Pierwsze z kryteriów dotyczy rodzaju nabytego dobra. Odstąpienie od umowy kupna może mieć miejsce tylko wtedy, jeżeli nabyta rzecz nie dewaluuje się w sposób naturalny w krótkim okresie.
Ustawa o prawach konsumenta ogranicza odstąpienie od umowy do rzeczy materialnych, w przypadku których ewentualny zwrot towaru nie będzie w sposób rażący naruszać interesów sprzedawcy.
Kolejne ważne kryterium to sposób w jaki będziemy korzystać z danego produktu zanim zdecydujemy się na odstąpienie od umowy. Prawo nie określa tego w sposób dokładny. Przyjmuje się, że możliwość odstąpienia od umowy przestaje obowiązywać wtedy, gdy po nabyciu rzeczy a przed próbą odstąpienia od umowy i zwrotem pieniędzy będziemy korzystać z nabytego dobra w sposób przekraczający zwykłe sprawdzanie nabytego towaru.
Odstąpienie od umowy kupna a rodzaj towaru
I wreszcie trzeci wyjątek: prawo konsumenta do odstąpienia od umowy nie obowiązuje w odniesieniu do towarów i artykułów, których z natury nie można “testować” nie czyniąc ich tym samym pozbawionymi wartości. W przypadku leków czy kosmetyków odstąpienie od umowy i zwrot pieniędzy nie są możliwe.
Nabycie telewizora online bez rozpakowania przesyłki |
TAK |
Nabycie konsoli do gier w sklepie internetowym, rozpakowanie towaru i sprawdzenie działania konsoli |
TAK |
Kupno konsoli, korzystanie z niej przez 5 dni, spowodowanie uszkodzenia napędu |
NIE |
Zakup gazety |
NIE |
Zakup książki |
TAK |
Zakup syropu w aptece online |
NIE |
Zakup kremu do twarzy i zużycie kilku porcji |
NIE |
Chociaż przepisy nie definiują w sposób dokładny, kiedy można odstąpić od umowy, to jednak ich charakter jest zdroworozsądkowy i konsument jest w stanie samodzielnie ocenić, kiedy może odstąpić od umowy zakupu.
Jeżeli kupujemy w aptece online preparat czy lek odstąpienie od umowy zakupu logicznie rzecz biorąc nie obowiązuje. Zwracany towar mógł być przechowywany w nieodpowiedniej temperaturze. Tak samo będzie wyglądać ewentualne odstąpienie od umowy zakupu kremu do twarzy: jeżeli został on użyty, staje się rzeczą bezwartościową.
Odstąpienie od umowy kupna na Allegro
Konsumenci często pytają, czy możliwe jest odstąpienie od umowy kupna jakiejś rzeczy na Allegro. Tutaj wszystko zależy od sytuacji.
Ustawa o prawach konsumenta określa odstąpienie od umowy jako możliwość przysługująca konsumentowi w ramach stosunku z przedsiębiorcą.
Co to oznacza? Jeżeli kupujemy coś na Allegro odstąpienie od umowy będzie możliwe wtedy, gdy sprzedawcą był przedsiębiorcą. Jeśli nabyliśmy towar od osoby fizycznej, prawo odstąpienia od umowy przez konsumenta nie ma zastosowania.
Konkluzja, czyli warunki odstąpienia od umowy przez konsumenta
Można powiedzieć, że odstąpienie od umowy kupna towaru przez konsumenta nie jest niczym trudnym. Istnieje tutaj tylko kilka okoliczności, które są w stanie uniemożliwić odstąpienie od umowy i zwrot pieniędzy.
Nieco inaczej może wyglądać odstąpienie od umowy kupna czegoś na raty w banku. Wtedy sprawa się komplikuje, ponieważ nie tylko zakupiliśmy towar, ale też wzięliśmy kredyt, ergo odstąpienie od umowy dotyczy dwóch różnych czynności.
Z tego powodu mniejsze zakupy czasami lepiej jest finansować łatwą pożyczką. Ewentualne odstąpienie od umowy oraz zwrot pieniędzy najpewniej okażą się wtedy szybsze i łatwiejsze w realizacji.
Okres
dni