Opony zimowe — kiedy zmienić opony na zimowe, aby pogoda nas nie zaskoczyła?
Zastanawiasz się, kiedy zmienić opony na zimowe? A może myślisz jakie opony zimowe wybrać lub jakie kupić? W artykule znajdziesz odpowiedzi!Pogoda w tym roku nas zaskakuje, ciepło było z nami wyjątkowo długo, ale niestety to już za nami. Pojawiły się pierwsze przymrozki, spadł pierwszy śnieg, a temperatura będzie już tylko coraz niższa. Czy zdążyliście już zmienić opony letnie na zimowe? Jeżeli tak to świetnie, bo nie daliście się zaskoczyć pogodzie! Natomiast jeśli nie, obowiązkowo przeczytajcie ten artykuł, tak aby na przyszłość zapamiętać — kiedy należy zmienić opony na zimowe! Jest jedna bardzo pomocna zasada, o której warto pamiętać, aby w odpowiednim momencie umówić się na wizytę u wulkanizatora. Gdy termometr na dworze wskazuje temperaturę mniejszą niż 7 stopni Celsjusza, nadchodzi pora na wymianę ogumienia.
W artykule odpowiemy na poniższe pytania :
- Czy wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa?
- Kiedy należy zmienić opony na zimowe?
- Jak przechowywać opony zimowe przez okres letni?
- Ile kosztuje wymiana opon i ile czasu to zajmuje?
- Ile trzeba zapłacić za opony zimowe?
Kiedy zmieniać opony na zimowe?
Zastanawiałeś się czy wymiana opon na zimowe w Polsce jest obowiązkowa? Opony zimowe w Polsce nie są obowiązkowe, a tylko zalecane, zwłaszcza, w momencie gdy jezdnie są oblodzone lub na drogach leży rozmokły śnieg. Polska jest jednym z niewielu krajów europejskich, w których nie ma obowiązku zmiany opon z letnich na zimowe. Mimo iż, co roku prowadzone są rozmowy na temat wymiany ogumienia, do tej pory nie przyniosło to żadnego skutku. Zmiana opon z letnich na zimowe ze względów bezpieczeństwa jest konieczna, gdy temperatura na zewnątrz schodzi poniżej 7 stopni Celsjusza. Letnie ogumienie nie zapewni prawidłowej przyczepności auta poniżej tej temperatury, nawet gdy nawierzchnia jest w całości sucha. Opony letnie poniżej temperatury 7°C twardnieją i jednocześnie tracą dobrą przyczepność, głównie na śliskich i mokrych drogach. Ponadto, jeśli masz opony letnie podczas przymrozków, musisz być świadomy, że droga hamowania się wydłuża, a podczas dodawania gazu, łatwo można wpaść w poślizg.
Jeżeli wybierasz się zimą w podróż za granicę, koniecznie sprawdź, czy w miejscu, do którego jedziesz, jest obowiązek posiadania opon zimowych, ponieważ wyprawa na oponach letnich może zakończyć się mandatem.
Czytaj również: Kredyt samochodowy – kalkulator i ranking najlepszych rozwiązań dla kierowców
Kraje, w których jest obowiązek posiadania opon zimowych:
- Słowacja
- Słowenia
- Luksemburg
- Estonia
- Szwecja
- Rumunia
- Włochy
- Łotwa
- Serbia
- Chorwacja
- Austria
- Niemcy
- Czechy
- Finlandia
- Norwegia
- Hiszpania
- Francja
- Bośnia i Hercegowina
Kraje, w których nie ma obowiązku posiadania opon zimowych:
- Polska
- Albania
- Dania
- Wielka Brytania
- Portugalia
- Luksemburg
- Grecja
- Bułgaria
- Węgry
- Macedonia
- Irlandia
- Belgia
Nigdy nie wiesz, kiedy zmienić opony na zimowe? Nie masz pojęcia, kiedy jest odpowiednia pora na wymianę opon letnich? Zdarzyło Ci się już, że zaskoczyła Cię pogoda? Po przeczytaniu tego artykułu więcej Cię to nie spotka!
Kiedy jest odpowiedni czas na założenie zimowego ogumienia? Otóż najlepiej obserwować temperaturę na termometrze i w momencie, gdy temperatura w dzień schodzi do 7 stopni Celsjusza, jest odpowiedni czas na umówienie wizyty u wulkanizatora. Ponieważ przy tej temperaturze opony letnie twardnieją, a ich bieżnik ściera się dużo szybciej, niż w okresie letnim. To sprawia, że droga hamowania znacznie się wydłuża, a zarazem ogranicza trakcję opon i w znacznym stopniu ogranicza bezpieczeństwo jazdy. O tyle o ile latem jesteśmy w stanie jeździć na zimowym ogumieniu, o tyle zimą jazda na letnim ogumieniu jest niewskazana, a czasem okazuje się niestety niemożliwa. Ponieważ letnie opony nie radzą sobie ze śliską, oblodzoną nawierzchnią i nawet najlepszy kierowca może sobie nie poradzić, w momencie niekontrolowanego poślizgu.
Oprócz regularnej zmiany ogumienia zalecamy umówić wizytę w serwisie mechanicznym, gdy stan techniczny opon nas niepokoi bądź bieżnik ma już minimalną wysokość lub komplet jest w użytku dłużej niż 5 lat.
Wielu Polaków opóźnia termin wizyty u wulkanizatora z obawy przed długim oczekiwaniem na usługę, ale w rzeczywistości wymiana czterech opon nie trwa dłużej niż 30 minut. Jeśli chcesz wybrać się do serwisu w gorącym sezonie, musisz być przygotowany na oczekiwanie w kolejce, dlatego najlepiej, abyś umówił się wcześniej z wulkanizatorem telefonicznie, aby nie marnować czasu w kolejce.
Opony zimowe — jak przechowywać?
Nie wiesz jak prawidłowo przechowywać opony zimowe przez okres letni, gdy nie są potrzebne? Czy zdarzyło Ci się kiedyś składować opony na balkonie? Jeśli tak, to duży błąd i więcej tego nie rób, opony po takim leżakowaniu mogą być niezdatne do jazdy.
A więc w jaki sposób i gdzie najlepiej przechowywać opony?
Otóż nie ma to większego znaczenie, najważniejsze jest to, aby opony, które zamierzamy odłożyć na kilka miesięcy, dobrze zabezpieczyć. Natomiast co do temperatury, powinna być ona w przedziale od -5°C do około 20°C, nie ma więc żadnych przeszkód, aby opony spędziły zimę w garażu czy w piwnicy. Zwróć uwagę, aby opony nie leżały na dworze w mrozie ani przy piecu lub grzejniku, ponieważ zarówno bardzo niskie, jak i wysokie temperatury będą dla nich fatalne w skutkach. Pamiętaj o tym, aby miejsce, w którym przechowujesz opony, było wolne od utrzymującej się w powietrzu wilgoci. Optymalna wilgotność jest w granicach siedemdziesięciu procent.
Jeśli przechowujesz opony w garażu, sprawdź, czy nie sąsiadują one z materiałami chemicznymi, ponieważ produkty oparte na ropie, farby i rozpuszczalniki mogą je uszkodzić poprzez same wydzieliny, które niekorzystnie oddziaływają na stan opony.
Właściwą metodą na przechowywanie opon jest pozostawienie ich w garażu bądź jeśli ta opcja nie wchodzi w grę, zawsze możesz skorzystać z możliwości pozostawienia opon w przechowalni.
Ile kosztuje opcja przechowywania opon w serwisie?
Przechowanie opon w warsztacie kosztuje w granicach od 1 złotówki w trakcie promocji do nawet 250 złotych w serwisach premium. Natomiast cena, która pojawia się w większości serwisów, waha się od 50 do 100 złotych. Jednak na usługę przechowywania opon składa się więcej czynności niż samo pozostawienie opon.
Otóż serwis gwarantuje również:
- zdjęcie opon z felg,
- solidne ich wyczyszczenie,
- skontrolowanie głębokości bieżnika,
- kontrolę stanu opon,
- zakonserwowanie opon,
- pozostawienie opon w pozycji pionowej,
- zmienianie opon co kilka tygodni, aby uniknąć odkształceń.
Mając na uwadze cenę kompletu opon, który potrafi czasem kosztować kilka tysięcy złotych, koszt przechowywania opon w serwisie to niewielki koszt. Twoja głowa może być spokojna o to, że opony będą w idealnym stanie na kolejny sezon.
Opony zimowe - ile kosztuje wymiana?
Cena za wymianę kompletu czterech opon waha się w granicach od 50 złotych, do nawet pięciokrotnie wyższej kwoty, czyli 250 złotych. Średni koszt wymiany opon będzie nas kosztował od 80 do 150 złotych. Wszystko zależy od rozmiaru felg i materiału, z którego są wykonane, a także od tego, czym opony będą napełnione (azotem lub powietrzem) oraz od tego, w którym regionie kraju decydujemy się na wymianę opon.
Najtańszy koszt wymiany opon jest w Radomiu, Lublinie i Rzeszowie, natomiast cennik najwyższy zobaczymy w Sosnowcu, Poznaniu i Wrocławiu.
Czytaj więcej artykułów z kategorii "Samochód"
Opony zimowe - jakie wybrać?
Nadal nie masz zakupionych opon zimowych? Nie wiesz jakie powinieneś kupić, aby były bezpieczne i posłużyły jak najdłużej?
Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy TOP10 najbezpieczniejszych opon na zime:
- Continental ContiWinterContact TS850
- Michelin Alpin 5
- Pirelli Snowcontrol Serie III
- Uniroyal MS Plus 77
- Hankook Winter i*cept RS2 W452
- Firestone Winterhawk 3
- Dębica Frigo S-30
- Sava Eskimo HP
- Goodyear UltraGrip Performance
- Nexen WINGUARD SUV
Jakie kupić opony zimowe?
Kupno opon zimowych to dużo wyższy wydatek od usług opisanych powyżej. Musimy przygotować się na kwotę minimum 400 złotych za najtańszy komplet opon ekonomicznych. Jeśli chcemy kupić nieco lepsze opony, trzeba będzie wydać już drugie tyle, czyli około 800 złotych. Jednakże w momencie, gdy zależy Ci na oponach klasy premium, będziesz musiał przygotować się na wydatek z rzędu 1500 złotych.
W przypadku gdy chcesz zaoszczędzić lub nie masz zbyt wiele pieniędzy, które możesz przeznaczyć na zakup nowych opon, możesz kupić opony używane, za które zapłacisz już od 100 złotych. Zwykle komplet czterech używanych opon kosztuje w granicach 300 do 500 złotych. Pamiętaj, aby przed zakupem takich opon, sprawdzić stopień ich zużycia oraz stan bieżnika, ponieważ będzie miało to wpływ na Twoje bezpieczeństwo podczas jazdy.
Przed zakupem takich opon dwa razy zastanów się, czy warto ryzykować, zwłaszcza gdy decydujesz się na zakup opon używanych przez Internet. Pamiętaj o tym, że zawsze możesz skorzystać z pomocy finansowej od firmy Szybka Gotówka i zadbać o swoje bezpieczeństwo, kupując porządny komplet nowych opon dobrej klasy.
Okres
dni