Urlop tacierzyński - urlop, który z roku na rok zyskuje na popularności.
Co to jest urlop tacierzyński? Ile płatny jest urlop tacierzyński? Podpowiadamy, jak złożyć wniosek o urlop tacierzyński?Niegdyś po urodzenia dziecka cała opieka i odpowiedzialność spoczywała na matce. Dzisiejszy świat bardzo się zmienia. W większości sytuacji rodzice dzielą się obowiązkami. Kobiety nie muszą wypadać z rynku pracy na kilka lat. Zdarzają się również sytuacje, gdy to mężczyzna zostaje z dzieckiem w domu, a kobieta wraca do pracy. Właśnie o tym będzie dzisiejszy artykuł - o urlopie tacierzyńskim.
Co to jest urlop tacierzyński?
Zanim przejdziemy do urlopu tacierzyńskiego, to skupmy się na chwile na urlopie macierzyńskim. Jest to urlop, który wykorzystuje matka dziecka po jego urodzeniu. Trwa on maksymalnie 20 tygodni (po urodzeniu jednego dziecka) lub do 37 w przypadku ciąż mnogich (okres ten odpowiednio zwiększa się wraz z większą ilością dzieci). W tym miejscu musimy wspomnieć, że każda kobieta musi iść na taki urlop na co najmniej 14 tygodni. Dopiero po tym czasie może zrezygnować z niego całkowicie lub oddać pozostałą jego część ojcu. Teraz możemy płynnie przejść do urlopu tacierzyńskiego.
Z takiego urlopu może skorzystać mężczyzna, który jest ojcem dziecka, jeżeli matka postanawia wrócić do pracy lub zrezygnować ze swojego. Może on trwać od 6 do 23 tygodni (jest to zależne od tego, ile dzieci zostało urodzonych w trakcie jednego porodu - np. w przypadku ciąży bliźniaczej przysługuje dłuższy urlop).
W wyjątkowych sytuacjach urlop macierzyński można skrócić do 8 tygodni, jednak pod pewnymi warunkami:
- gdy kobieta nie ma możliwości do samodzielnego życia;
- gdy kobieta przebywa np. w szpitalu i nie ma możliwości zajmowania się dzieckiem.
O urlop tacierzyński może się starać mężczyzna, który:
- pracuje na podstawie umowy o pracę;
- ma opłacane składki chorobowe (w przypadku pozostałych umów niż umowa o pracę).
W tym miejscu chcemy podkreślić, że zarówno urlop macierzyński, jak i tacierzyński może być wykorzystywany również w przypadku adopcji dziecka lub dzieci.
Urlop tacierzyński - ile trwa?
Urlop tacierzyński nie ma jednego okresu trwania. Jest zależny od tego, ile zostało do wykorzystania urlopu macierzyńskiego (od wykorzystania we wcześniejszym okresie macierzyńskiego). Zgodnie z polskimi zasadami matce przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego - w przypadku jednego dziecka (po jego zakończeniu może starać się o rodzicielski). Teoretycznie oznacza to, że ojciec dziecka maksymalnie może ubiegać się o 6 tygodni tacierzyńskiego. W wyjątkowych sytuacjach okres ten może się wydłużyć do 12 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka.
Przykładowo:
- gdy kobieta urodziła jedno dziecko, ojciec może maksymalnie wykorzystać 6 tygodni macierzyńskiego;
- gdy kobieta urodziła bliźniaki, ojciec może maksymalnie wykorzystać 17 tygodni;
- gdy kobieta urodzi trojaczki, ojciec może maksymalnie wykorzystać 19 tygodni;
- gdy kobieta urodzi czworaczki, ojciec może maksymalnie wykorzystać 21 tygodni;
- gdy kobieta urodziła pięcioraczki, ojciec może maksymalnie wykorzystać 23 tygodnie.
Czytaj również: Urlop wychowawczy 2022 - ile trwa i komu przysługuje? Jak napisać wniosek o urlop wychowawczy?
Urlop tacierzyński - ile płatny?
Przejdźmy teraz do jednej z ważniejszych kwestii, ile płatny jest urlop tacierzyński? Podstawą takiego urlop jest średnia pensja z ostatnich 12 miesięcy (12 miesięcy liczymy od miesiąca poprzedzającego, w którym rozpoczyna się świadczenie). Świadczenie to wynosi 100%, licząc od podstawy wymiaru zasiłku przez pierwsze 6 tygodni. W tym miejscu musimy wspomnieć, że nie można jednoznacznie określić, ile będzie wynosił urlop tacierzyński. Jest to zależne nie tylko od pensji, ale również od tego, czy rodzice zamierzają korzystać z urlopu rodzicielskiego. Urlop rodzicielski wynosi 80%.
Zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100% pensji - w przypadku ubiegania się o urlop rodzicielski zasiłek może się rozkładać odpowiednio po 100% i 60% lub przez cały okres 80%.
Wszyscy jednak wiemy, że pieniędzy nigdy za wiele - zwłaszcza gdy ma się małe dzieci. Dzieci generuje masę nieprzewidzianych wydatków, dlatego też zawsze w razie potrzeby możecie skorzystać z pomocy Szybka Gotówka.
Jak złożyć wniosek o urlop tacierzyński?
W przypadku ubiegania się o urlop tacierzyński, co jest równoznaczne z rezygnacją z urlopu macierzyńskiego trzeba przygotować dwa wnioski:
- pierwszym jest rezygnacja z urlopu macierzyńskiego - oczywiście wniosek ten dotyczy kobiet. Rezygnację należy złożyć do 7 dni przed dniem, kiedy zasiłek ten ma się skończyć.
- drugim wniosek dotyczy ojca dziecka - wniosek o udzielenie urlopu tacierzyńskiego - składany przez mężczyznę, który chce skorzystać z takiego świadczenia. Dokument ten składa się co najmniej 14 dni przed terminem urlopu.
Do wniosku o urlop tacierzyński należy dołączyć dokumenty, takie jak:
- akt urodzenia dziecka lub dzieci (skrócony) - w większości przypadków będą to mogły być również kopie.
- oświadczenie matki, że będzie rezygnować z urlopu macierzyńskiego. Należy podać konkretną datę powrotu do pracy.
Co to jest urlop ojcowski? Urlop tacierzyński a urlop ojcowski?
Wiele osób myli urlop tacierzyński z urlopem ojcowskim. Chcemy Wam dzisiaj rozwiać wszystkie wątpliwości w tym temacie:
- Urlop ojcowski - to urlop, który udzielany jest ojcu dziecka na 14 dni (może on być wykorzystany jednorazowo lub być rozbity na dwie części po tygodniu). Urlop ten można wykorzystać w ciągu 24 miesięcy od urodzenia dziecka. Większość rodziców decyduje się na takie wolne od razu po narodzinach, gdy trzeba się oswoić z nową sytuacją, a kobieta jest w okresie połogu i potrzebuje wsparcia.
- Urlop tacierzyński - jest to urlop na zasadzie urlopu macierzyńskiego. Jest on udzielany w takim wymiarze, w jakim kobieta nie wykorzystała swojego. Może on być jednak przekazany najwcześniej 14 tygodni po porodzie. Urlop ten musi być wykorzystany od razu po rezygnacji matki.
Dla usystematyzowania - urlop tacierzyński i ojcowski - różnice
Urlop tacierzyński a urlop ojcowski
Urlop ojcowski
Urlop tacierzyński
Ile czasu trwa?
14 dni - może być wykorzystany całościowo lub zostać podzielony na dwie części (po 7 dni).
Od 6 do 23 tygodni (w zależności od wykorzystania urlopu macierzyńskiego i ilości urodzonych dzieci).
Kiedy można wykorzystać?
W ciągu 24 miesięcy od urodzenia dziecka.
W ciągu 24 miesięcy od urodzenia dziecka.
Ile płatny?
100% wynagrodzenia
Pierwsze 6 tygodni 100%, następnie 60% lub cały okres urlopu 80%.
Czy może być równoległy z urlopem matki?
Tak - największy procent ojców wykorzystuje go od razu po urodzeniu dziecka.
Nie. Urlop ten przysługuje tylko, gdy matka zrzeknie się prawa do urlopu macierzyńskiego.
Urlop tacierzyński - z jakich ulg i urlopów może skorzystać ojciec dziecka?
Urlop ojcowski urlop tacierzyński to nie jedyne benefity, na które mogą liczyć młodzi ojcowie. Zobaczcie sami:
- Urlop okolicznościowy - może on być odebrany np. w dzień porodu. Ten wolny dzień nie jest pobierany ani z urlopu wypoczynkowego, ani rodzicielskiego. Jest to dodatkowy dzień wolnego. Oczywiście benefit ten jest dedykowany dla osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę.
- Urlop rodzicielski - urlop ten może trwać maksymalnie 32 tygodnie. Urlop ten można łączyć z pracą i np. pracować w niepełnym wymiarze godzin.
- Urlop wychowawczy - jest to urlop, który może być wykorzystany maksymalnie w wymiarze 36 miesięcy, aż do 6 urodzin dziecka. Urlop ten jest jednak bezpłatny.
- Krótkotrwałe zwolnienie z pracy - wynosi 2 dni (lub 16 godzin) w każdym roku dla osób, które mają dzieci do 14 roku życia.
- Zwolnienie na czas sprawowania opieki nad chorym dzieckiem - zwolnienie to jest wystawiane od lekarza w przypadku rodziców do 14 roku życia. Dotyczy również sytuacji, gdy wystąpi np. nieprzewidziane zamknięcie placówki (przedszkola, żłobki).
Najczęściej zadawane pytania:
Ile trwa urlop tacierzyński?
Trwa od 6 do 23 tygodni - w zależności od ilości urodzonych lub adoptowanych dzieci i wykorzystania urlopu macierzyńskiego.
Ile wynosi urlop tacierzyński?
Urlop ten wynosi 100% dotychczas otrzymywanej pensji. Wyliczany jest na podstawie średniej z 12 miesięcy.
Jak złożyć wniosek o urlop tacierzyński?
Dokumenty składa się w ZUS-ie. Należy dołączyć akt urodzenia dziecka i oświadczenie matki (o rezygnacji z macierzyńskiego).
Okres
dni