Główna > Finanse > Styl życia > Сenne monety w Polsce i na świecie: cała fortuna w kawałku metalu

Сenne monety w Polsce i na świecie: cała fortuna w kawałku metalu

03.04.2019
6935
Czas czytania -
10 min.

Nawet osoby, które nie interesują się kolekcjonowaniem wiedzą, że rzadkie monety mogą kosztować całą fortunę. Jednak jakie monety polskie można zaliczyć do tej kategorii, na co trzeba uważać, oddając w sklepie lub supermarkecie drobne, by nie przegapić prawdziwego skarbu? Na te oraz inne pytania dotyczące drogich monet postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Zaczynając rozmowę o cennych monetach dodamy również, że stare lub unikatowe monety są trzecim najbardziej dochodowym alternatywnym rodzajem inwestycji na świecie. Zaraz po rzadkich samochodach i winach kolekcjonerskich. Według najnowszego raportu Knight Frank w ciągu ostatnich 5 lat zwrot z inwestycji w rzadkie monety wynosił 50%, a ponad 10 lat - 182%.

Jak dokonuje się oceny cenności monety?

Uważa się, że zbieranie monet lub numizmatyka to "hobby królów". Ludzie zbierają monety dla własnej przyjemności, dla uzyskania szybkiego zysku z ich sprzedaży lub jako inwestycje długoterminowe. Bez względu na powód Twojego hobby związanego z numizmatyką, umiejętność określenia wartości starych monet okaże się użyteczną umiejętnością zarówno dla osoby próbującej zarabiać pieniądze, jak i dla tych, którzy chcą wiedzieć wszystko o swojej kolekcji. Sugerujemy zapoznanie się z głównymi punktami wyceny cennych monet w naszym artykule.

Jak dokonuje się oceny cenności monety

Aby zrozumieć, jak ustala się cenność monet, przede wszystkim trzeba zapoznać się z tym, jakie rodzaje monet w ogóle istnieją. Istnieją zaś dwie podstawowe kategorie drogich monet - kolekcjonerskie i obiegowe, wydane w limitowanej edycji. Pierwsze z kolei można podzielić dodatkowo na dwa rodzaje - pamiętne i rocznicowe. Ich koszt ustala się na podstawie następujących charakterystyk:

 • Stopień rzadkości. Najmniej kosztują monety wybite w milionach egzemplarzy, najwięcej - próbne egzemplarze, których ogólna liczba nie przekracza 5-10 sztuk.
 • Poziom zapotrzebowania. Ten parametr wiąże się z historią monety i jej estetyką, oddziałując na koszt 1,5-2 razy.
 • Stan monety. Na podstawie międzynarodowych kryteriów wszystkie monety podzielono na 10 podstawowych klas, oznakowanych za pomocą liter: UNC, AU, XF, VF, F, VG, G, AG, FA, PR. Najwięcej kosztują egzemplarze oznakowane symbolem UNC, oznaczającym ich stan idealny. Natomiast najmniej kosztują mocno zniszczone monety, oznakowane symbolem PR.
 • Jeśli moneta jest dawna lub ma ciekawą historię, wykorzystane podczas jej bicia złoto lub srebro dodatkowo dodadzą jej wartości.

Ciekawy fakt

Nie można zapominać, że wskazana lub szacowana wartość monety to teoria, dlatego nie jest faktem, że będziesz w stanie sprzedać monetę za taką samą kwotę. W wielu przypadkach potencjalni nabywcy Twoich monet zarabiają na ich odsprzedaży.


Czytaj również: Największe banki w Polsce


Jak zaś dowiedzieć się tego, ile kosztuje moneta? W tym celu można sięgnąć do kilku podstawowych źródeł informacji, w tym:

 • Katalogu z monetami;
 • Oceny ekspertów-numizmatyków;
 • Forum numizmatyków, gdzie można zamieścić zdjęcie monety, a następnie numizmatycy dokonają jej oceny;
 • Na rynkach jest wielu sprzedawców, którzy kupują antyki, w tym papierowe pieniądze, obligacje, monety, medale, nagrody. Oni również mogą ustalić wartość monety, ale warto pamiętać, że może ona być niższa niż faktyczna.

Rodzaje rzadkich monet

W celu poszukiwania rzadkich monet i łatwej orientacji w ich rodzajach warto przede wszystkim zapamiętać podstawowe charakterystyki metalowych środków płatniczych, do których zalicza się:

 • Awers - najbardziej istotna część monety z symbolem emitenta;
 • Rewers - strona zawierająca motywy i dodatkowe informacje;
 • Otok - wąski pas wzdłuż krawędzi, usztywniający monetę;
 • Pole - centralna powierzchnia awersu oraz rewersu;
 • Rant - krawędź, za pomocą której oddzielane są sąsiadujące płaszczyzny;
 • Legenda - służy wskazaniu emitenta;
 • Egzerga - miejsce, służące wskazaniu daty emisji monety.

Rodzaje rzadkich monet

Ciekawy fakt

Monety “złej” jakości lub mocno uszkodzone, na tyle, że ciężko dokonać oceny ich stanu, mają jednak swoją podstawową wartość, która wyznaczana jest na podstawie analizy ich składu. Aby dokładnie ustalić wartość monety, należy pomnożyć jej wagę przez procent najdroższego metalu przy obecnych cenach metalu.

Wszystkie rzadkie i cenne monety można podzielić na kilka podstawowych kategorii:

 • Monety wypuszczone w limitowanej edycji;
 • Monety jedyne w swoim rodzaju;
 • Monety z cennymi błędami (druk do góry nogami, niepoprawne napisy, brak przebicia jednej strony itp.);
 • Starożytne monety;
 • Próbne monety, które przeznaczone były do obiegu pieniężnego, ale z jakiegoś powodu nie trafiły na rynek;
 • Monety bite jako pamiątki itp.

Gdzie szukać starych monet?

Gdzie szukać starych monet

Mówiąc o poszukiwaniu starych monet pierwszym skojarzeniem, które przychodzi do głowy jest romantyczna, ale niełatwa praca poszukiwaczy skarbów. Warto jednak pamiętać, że zgodnie ze statystykami lwia część skarbów jest losowo odnaleziona przez ludzi, którzy w ogóle nie mieli takiego celu. Gdy chcesz stworzyć osobistą kolekcję cennych monet, warto wówczas pójść inną drogą, ciągle jednak pamiętając, że stworzenie kolekcji numizmatycznej to nie tylko czasochłonne i pracochłonne zajęcie, ale również drogie hobby. Jeśli trafisz na dobrą monetę, która może zostać prawdziwą “perełką” Twojej kolekcji, a ponadto w dobrej cenie, nie warto nawet zastanawiać się nad jej kupnem - w przyszłości spłaci się to wiele razy. Gdy nie posiadasz gotówki, wówczas dobrym rozwiązaniem stanie się mikropożyczka zaciągnięta w firmie Szybka Gotówka.

Każdy numizmatyk stale szuka nowych możliwości, aby znaleźć monety, które uzupełnią jego kolekcję. Oczywiście najłatwiej jest kupić monetę, ale w tym przypadku emocje są czasem tracone, a dodanie nowej instancji do kolekcji nie przynosi pożądanych emocji. Oto ciekawe i realne sposoby, które pomogą Ci znaleźć zabytkowe lub rzadkie współczesne monety:

 • Szukanie starych monet wśród rodziny, szczególnie u dziadków. Czasem w starych domach można trafić na prawdziwe perełki, jak na przykład na polskie monety przedwojenne;
 • Cenne egzemplarze również można dostać w postaci reszty w sklepie - prawdziwy numizmata zawsze przegląda metalowe grosze i złotówki przed tym, jak wrzuci je do portfela;
 • Wymiana z osobami, które również kolekcjonują monety;
 • Giełdy, aukcje, jarmarki antyków itp.

Archiwum Numizmatyczne

Top-5 najdroższych monet świata w 2019 roku

Marzeniem każdego kolekcjonera posiadającego solidną kolekcję monet jest uzupełnienie swoich zbiorów o najdroższe monety na świecie. W tym przypadku nie chodzi o wartość materiałową, gdyż wówczas zwykle na pierwszy rzut oka monety z niklu i miedzi czasem kosztują całą fortunę.

Najczęściej chęć zdobycia cennej monety wiąże się z jej dawną lub niezwykłą historią oraz wiekiem, nieco rzadziej - stanem zachowania lub szczegółami designu. Obecnie za najdroższe monety na świecie uważano te, które zostały  wybite w XIX-XX stuleciu, a 10 najbardziej cennych z nich jest zaprezentowanych poniżej.

1 miejsce. Flowing Hair Dollar, czyli dolar z rozpuszczonymi włosami

Flowing Hair Dollar

Koszt: ponad 7 000 000 USD

Rok bicia: 1794-1795

Miejsce bicia: USA

Materiał: srebro

Jest to pierwsza srebrna moneta wybita w Stanach Zjednoczonych. Ogólnie monety tego wzoru o wartości 1 dolar bito w latach 1794-1804, ale dokładnie dolar z postacią kobiety z rozpiętymi włosami - tylko w latach 1794 i 1795. Stworzono 162 000 monet,  2000 z nich trafiły do użycia, a inne monety zostały podarowane jako prezenty. Szacuje się, że w prywatnych kolekcjach na całym świecie znajduje się tylko 2000 monet Flowing Hair Dollar.

Złota 20 dolarówka

Złota 20 dolarówka

Koszt: 7 590 000 USD

Rok bicia: 1933

Miejsce bicia: USA

Materiał: złoto

Amerykańska złota moneta o nominale 20 dolarów ma wspaniały wygląd i dramatyczną historię. Bicie monet trwało  od 1842 roku do 1933 roku. Pojawienie się "podwójnego orła" miało miejsce w momencie, gdy wprowadzony został "złoty standard" i użycie złota do bicia regularnych monet obiegowych pomogło ustabilizować amerykańską gospodarkę. Zostało wybitych 445000 monet wysokiej jakości, ale w 1933 roku "złoty standard" został zniesiony przez T. Roosevelta, w związku z którym zaczęło się odkupienie monet po cenie 2,5-krotnie wyższej od nominalnej (czyli za 50 dolarów), a następnie ich ponowne stopienie we wlewki. Jedna z takich monet trafiła jednak do kolekcji Stevena Fentona, a po długim procesie sądowym została sprzedana na aukcji za cenę 7 590 020 dolarów w drugiej chwili aukcji.

Gold Maple Leaf

Gold Maple Leaf

Koszt: 4 000 000 USD

Rok bicia: 2007

Miejsce bicia: Kanada

Materiał: złoto

Złota moneta, wybita w 2007 roku. Jest najcięższą monetą na świecie (waży 100 kg), a jej średnica wynosi ponad 50 cm. Stworzeniem monety zajmowała się Kanadyjska Mennica Królewska.

Podwójny floren Edwarda III

Podwójny floren Edwarda III

Koszt: 6 800 000 USD

Rok bicia: 1343

Miejsce bicia: Wielka Brytania

Materiał: złoto

Unikatowa moneta, gdyż na świecie pozostały tylko … 3 jej egzemplarze. Król Edward III dążył do tego, by bite przez niego monety były używane zarówno w Anglii, jaki i Europie, ale jego zamysł nie powiódł się, gdyż moneta była zbyt lekka w porównaniu do ówczesnej jej wartości. Sytuacja zmieniła się w naszych czasach, kiedy to w 2006 roku jeden z podwójnych florenów został sprzedany za 6 800 000 dolarów na jednej z aukcji w Londynie.

Złoty dolar z 1922 roku

Złoty dolar z 1922 roku

Koszt: 7 000 000 mln USD

Rok bicia: 1922

Miejsce bicia: USA

Materiał: złoto 

Projekt tej pięknej monety został stworzony przez Amerykanina irlandzkiego pochodzenia Augustusa Saint-Gaudensa. Był tak trudny do wykonania, że moneta nie trafiła do ogólnego użytku. Pojedyncze egzemplarze jednak zachowały się do naszych czasów i ich koszt przekracza 7 mln dolarów.

Top-20 najdroższych monet w Polsce w 2019 roku

Top najdroższych monet w Polsce

Historia polskiego złotego liczy prawie pół tysiąca lat. Nazwa tej monety nie jest przypadkowa i bezpośrednio powiązana ze słowem złoto, ponieważ zagraniczne złote monety, które trafiały do średniowiecznej Polski z sąsiednich i odległych państw, nazywano "złotymi". Jeśli jednak chodzi o rodzime polskie złote, to, chociaż może wydawać się to dziwnym, pierwsze z nich były bite ze srebra, a wartość samej monety stanowiła tylko 30 srebrnych groszy.

Ciekawy fakt

Muzea Narodowe w Krakowie oraz Warszawie są miejscami, gdzie zebrano największe w Polsce kolekcje monet, chociaż ostatnio coraz większymi zbiorami mogą szczycić się również prywatni polscy kolekcjonerzy.

Obecnie sytuacja jest inna i w Polsce również znajdziemy stare monety, które z pewnością możemy zapisać na listę najdroższych monet świata. Czołówkę bez żadnych wątpliwości zajmują wybite w 1621 roku przy dworze króla Zygmunta III Wazy 100 dukatów, które w 2018 roku zostały sprzedane na aukcji w Stanach Zjednoczonych za ponad 2 160 000 dolarów. Moneta waży 350 gramów i jest unikatowa przede wszystkim ze względu na to, że obecnie na całym świecie zlicza się zaledwie sześć jej egzemplarzy.

Zygmunta III

Jak będzie wyglądał ranking najbardziej drogich polskich monet?

Miejsce 1

Krakowska mennica

Wybicie: 1367 rok

Emitent: Krakowska mennica

Materiał: srebro

Wśród dawnych srebrnych monet zdecydowanie najdroższy jest pierwszy grosz, który początkowo został wybity przez Krakowską Mennicą w ilości tylko 37 sztuk.

Miejsce 2

Dynar GNEZDVN CIVITAS

Wybicie: 992-1025

Emitent: Polska

Materiał: srebro

Dynar  GNEZDVN CIVITAS - to zabytkowa moneta polska, jedyna w swym rodzaju. Została ona wybita między latami 992 i 1025. Nie da się określić dokładnego kosztu tej srebrnej monety, gdyż jest ona własnością państwa.

Miejsce 3

Mennica Wileńska

Wybicie: 1562-1652

Emitent: Mennica Wileńska

Materiał: złoto

Jedną z najbardziej poszukiwanych monet polskich jest tak zwany “portugał”. Śladem za Portugalczykami, którzy wybijali swoje monety w epoce odkryć geograficznych w celu opłaty za wino i przyprawy, Polacy stworzyli własną monetę, która otrzymała symboliczną nazwę “portugał”. Wykonana była ona w stylu polskim i produkowana ze złota.

Miejsce 4

Sebastianem Dadlerem

Wybicie: 1651

Emitent: Polska

Materiał: złoto

Okolicznościowy medal, stworzony Sebastianem Dadlerem to zdecydowanie najpiękniejsza moneta Polski od czasów antycznych

Miejsce 5

Mikołaj I

Nominał: 1,5 rubla

Emitent: Rosja

Materiał: srebro

Dziesięciozłotówka polsko-rosyjska (1,5 rubla) została wybita w 1825 roku, przedstawia profile Mikołaja Pierwszego, cesarzowej i ich dzieci. Monety (36 sztuk) zostały wybite jako prezent na dzień urodzin Mikołaja I.

A tak oto wygląda lista najbardziej poszukiwanych monet PRL-u, za które gotowi są zapłacić spore pieniądze nie tylko polscy, ale również zagraniczni kolekcjonerzy.

Nazwa monety

Nakład

Rok

Nominał

Obecny koszt

Mały Tryptyk

10 000 szt.

1990

100 000 zł

Około 1000 zł

Duży Tryptyk

10 000 szt.

1990

200 000 zł

Około 1000 zł

Grosz

3 940 243 szt.

1957

20 groszy

Do 1000 zł

Złoty

58 631 470 szt.

1957

1 zł

Ponad 6000 zł

Grosz

2 027 000 szt.

1967

50 groszy

Około 1000 zł

Złoty

 1 002 000 szt.

1967

1 zł

Około 3000 zł

Grosz

2 065 000 szt.

1968

50 groszy

Około 1000 zł

Złoty

1 176 000 szt.

1968

1 zł

Do 1000 zł

Rybak

1 328 000 szt.

1958

5 zł

Około 5000 zł


Czytaj również: Visa czy MasterСard - którą kartę wybrać?


Można zatem stwierdzić, że zarówno historia, jak i współczesność cennych polskich monet jest naprawdę niezwykle ciekawa. Są one dobrym obiektem do inwestycji, gdyż koszt najbardziej rzadkich egzemplarzy w ciągu zaledwie kilku lat może wzrosnąć od kilkuset do setek tysięcy dolarów.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: