Umowa zlecenie – składki, postojowe, wypowiedzenie i L4. Sprawdź najważniejsze zasady
Dowiedz się, jaka minimalna stawka godzinowa obowiązuje przy umowie zlecenie w 2024 roku. Opowiadamy o warunkach zatrudnienia na umowie zlecenie.Umowa zlecenie jest jedną z najczęściej stosowanych w Polsce form zatrudnienia. Tak, jak w przypadku umowy o dzieło – jest to umowa cywilnoprawna, której zasady zostały określone w Kodeksie cywilnym, a nie w Kodeksie pracy. Dlaczego jest ona preferowana przez pracodawców i pracowników? Przede wszystkim dlatego, że cechuje się ona większą elastycznością, w porównaniu do umowy o pracę. Z punktu widzenia zleceniodawców jest ona bardziej oszczędna i nie wiąże się z koniecznością odprowadzania określonych składek. Pracownikowi zapewnia zaś znacznie większą swobodę w zakresie wykonywania pracy i jest szczególnie korzystna w sytuacji, gdy pracownik wykonuje więcej, niż jedną pracę.
Czytaj więcej artykułów z kategorii "Praca".
Zastanawiasz się, jaka jest minimalna stawka godzinowa przy umowie zlecenie? Jak wygląda spłata składek i postojowych oraz jakie są warunki wypowiedzenia umowy zlecenie? Na te wszystkie i wiele innych pytań, dotyczących umowy zlecenie, odpowiadamy w naszym artykule. Przedstawimy także wzór umowy zlecenie.
Umowa zlecenie 2022 – warunki zatrudnienia
Zatrudnienie na podstawie umowy zlecenie wyróżnia się szeregiem specyficznych warunków i kryteriów, o których należy wiedzieć i pamiętać, decydując się na podpisanie takiej umowy. Jak już wcześniej wspomnieliśmy – jest to umowa cywilnoprawna. Pracownik musi się zatem liczyć zarówno z zaletami w postaci elastyczności wykonywania pracy, jak i z wadami, które wiążą się z ograniczeniem zasięgu obowiązków pracodawcy. Omówimy je szczegółowo w dalszej części artykułu.
Spłata składek przy umowie zlecenie
Jak już wspomnieliśmy wcześniej – pracodawca nie zawsze jest zobowiązany do odprowadzania składek od umowy zlecenia. Kiedy nie jest to potrzebne?
- W przypadku, jeżeli zleceniobiorca nie ukończył jeszcze 26 lat.
- W przypadku, gdy zleceniobiorca jest studentem.
- W sytuacji, jeżeli zleceniobiorca podejmuje pracę u innego pracodawcy na podstawie umowy o pracę lub na podstawie umowy zlecenie, a wysokość jego miesięcznych zarobków jest większa, niż minimalna krajowa.
W każdym innym przypadku na pracodawcy ciąży obowiązek odprowadzania składek na:
- ubezpieczenie społeczne;
- ubezpieczenie rentowe;
- ubezpieczenie zdrowotne.
Dodatkowo każdy zleceniobiorca ma prawo na własne życzenie samodzielnie pokrywać koszt składki na ubezpieczenie chorobowe. Nie warto też zapominać o zaliczce na podatek dochodowy w wysokości 18%.
Czytaj również: Umowa o dzieło – co to takiego? Najważniejsze informacje dla pracownika i pracodawcy
Warunki wypowiedzenia umowy zlecenie
Warunki wypowiedzenia umowy zlecenie zostały określone w Kodeksie cywilnym polskiego prawa. Umowę zlecenie można wypowiedzieć w dowolnym momencie, niezależnie od tego, na jaki okres została ona zawarta – pod warunkiem jednak, że sama umowa nie przewiduje ograniczeń w tym zakresie. Jeżeli w umowie zlecenie zostały określone konkretne warunki wypowiedzenia, to zarówno zleceniodawca, jak i zleceniobiorca muszą ich się trzymać.
Po złożeniu wypowiedzenia umowa zlecenie natychmiast przestaje być ważna, co oznacza, że zleceniobiorca nie musi dalej wykonywać zlecenia, a zleceniodawca nie jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia za pracę zleceniobiorcy. Według przepisów Kodeksu cywilnego wypowiedzenie nie musi mieć formy pisemnej, aczkolwiek musi zostać złożone w taki sposób, żeby nie wzbudzać żadnych wątpliwości co do anulowania umowy zlecenie dla każdej ze stron. Najlepiej złożyć je w tej samej formie, w jakiej została zawarta umowa – z uwzględnieniem wszystkich informacji i danych zleceniodawcy i zleceniobiorcy.
Postojowe przy umowie zlecenie
Mimo tego, że umowy zlecenie są jednym z rodzajów umów cywilnoprawnych, to zleceniobiorcy i tak mogą ubiegać się o świadczenie postojowe, w sytuacji, kiedy z jakiegoś powodu umowa została zerwana przed terminem jej realizacji, a tym samym nie zostanie opłacona. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (za pośrednictwem zleceniodawcy lub samodzielnie, jeżeli ten odmawia wsparcia). Jednocześnie należy pamiętać, że zapomogę mogą otrzymać tylko te osoby, które spełniają następujące warunki:
- są obywatelami Polski i mieszkają w Polsce;
- nie otrzymują innych świadczeń społecznych;
- ich przychód w miesiącu poprzedzającym zerwanie umowy nie przekroczył 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia w Polsce, czyli 1300 złotych;
- nie mogą kontynuować wykonywania zlecenia ze względu na postoje przedsiębiorcze.
Czytaj również: Koszt pracodawcy – co to jest? Co składa się na całkowity koszt pracodawcy i jak go obliczyć?
Minimalna stawka godzinowa przy umowie zlecenie w 2022 roku
Minimalna stawka godzinowa w ramach pracy na umowie zlecenie wynosi 17 złotych. Została ona podwyższona o 2,30 złotych w porównaniu do roku 2021, kiedy to wynosiła 14,70 złotych. Przy założeniu, że zleceniobiorca wykonuje pracę 40 godzin tygodniowo, wysokość jego miesięcznych zarobków może wynosić 2720, czyli zarobki te są większe niż minimalne wynagrodzenie w Polsce w 2022 roku.
L4 przy umowie zlecenie – jak skorzystać?
Zwolnienie chorobowe L4 jest dostępne tylko dla osób, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Jak już wspomnieliśmy wcześniej – ta forma ubezpieczenia nie jest obowiązkowa dla osoby, która wykonuje pracę na umowie zlecenie. Z L4 mogą zatem skorzystać tylko te osoby, które podjęły dobrowolną decyzję o odprowadzaniu składek na ubezpieczenie chorobowe na własny koszt. Niemniej jednak w większości przypadków pracownicy, którzy są zatrudnieni na umowie zlecenie, nie są ubezpieczeni chorobowo, a więc nie mogą skorzystać ze zwolnienia L4.
Jakie informacje powinna zawierać umowa zlecenie?
Umowę zlecenie należy starannie przygotować, uwzględniając przy tym następujące elementy:
- Informację o zleceniodawcy i zleceniobiorcy. Należy podać dane osobowe i dane firmy, która zawiera umowę. Umowa zlecenie musi zawierać: imiona i nazwiska własne oraz rodziców, numer PESEL, adres zamieszkania oraz adres siedziby firmy, numer NIP i dane rejestracyjne.
- Dokładny opis zlecenia, w tym informacje o rodzaju pracy i jej wynikach, w jaki sposób powinna zostać wykonana, jakie efekty powinna przynieść oraz przykładowy wynik zlecenia. Należy pamiętać, że szczegółowy opis zlecenia i wykonywanej w jego ramach pracy jest bardzo korzystny dla obu stron, gdyż w przypadku jakichkolwiek nieporozumień w trakcie współpracy będzie on bardzo pomocny w zakresie rozstrzygania wszelkich sporów.
- Termin wykonania zlecenia. Umowa powinna zawierać precyzyjny termin, w którym zlecenie powinno zostać wykonane, oczywiście jeżeli termin wykonania ma znaczenie dla zleceniodawcy.
- Termin opłaty zlecenia. W umowie należy podać termin, w którym zlecenie powinno zostać opłacone, z reguły jest to kilkudniowy czy kilkutygodniowy okres, liczony od daty wykonania zlecenia.
- Wynagrodzenie. W umowie należy podać precyzyjną kwotę wynagrodzenia za wykonane zlecenie, a także sposób jego wypłaty (comiesięczny, jednorazowy etc.).
- Informacje odnośnie do tego, kto i jaką odpowiedzialność ponosi w przypadku niewykonania zlecenia lub wykonania go w późniejszym terminie czy w nieodpowiedni sposób. W tej części umowy należy określić, jakie konsekwencje ponosi zleceniodawca lub zleceniobiorca w tej czy innej sytuacji. Przykładowo: o ile zostanie pomniejszone wynagrodzenie w przypadku opóźnienia wykonania zlecenia o 1 dzień. Należy też podać informację o dopuszczalnej formie wykonania zlecenia.
- Podpisy: zleceniodawcy i zleceniobiorcy.
Należy wspomnieć również o tym, że umowa zlecenie nie musi być zawierana na piśmie. Wszystkie powyższe punkty mogą zostać omówione w formie ustnej. Nie zawsze jest to jednak dobre rozwiązanie, gdyż często prowadzi do różnego rodzaju nieporozumień. Omówmy zatem bardziej szczegółowo wszystkie zalety i wady umowy zlecenie.
Zalety i wady umowy zlecenia
Umowa zlecenie jest dosyć specyficzną formą współpracy. Ma swoje zalety, ale należy pamiętać także o wadach, zanim podejmie się decyzję o zawarciu takiej umowy. Poniżej omówimy je wszystkie bardziej szczegółowo.
Zalety umowy zlecenia
- Elastyczność – to pierwsza i największa zaleta tej formy zatrudnienia. Zlecenie może zostać wykonane w dowolnym czasie i miejscu. Nie ma także restrykcyjnych ograniczeń odnośnie do formy, w której musi być zawarta umowa zlecenie.
- Niski koszt dla pracodawcy, który nie odprowadza wszystkich składek do ZUS, a jednocześnie mniejsze koszty zaliczki podatku dochodowego.
- Możliwość zawarcia umowy zdalnie w formie elektronicznej lub ustnej.
- Możliwość zawarcia umowy zlecenie pomiędzy osobami fizycznymi, a także pomiędzy osobą fizyczną a podmiotem prawnym.
Wady umowy zlecenia
- Pracodawca nie odprowadza składek na ubezpieczenie chorobowe.
- Umowa zlecenie nie chroni interesów pracownika, gdyż z reguły nie określa terminów wypowiedzenia umowy, a także kwestii urlopu i dni wolnych od pracy.
- Pracownik zatrudniony na umowie zlecenie nie ma żadnej gwarancji stałego zatrudnienia. Umowa ta może zostać zerwana przez zleceniodawcę w dowolnej chwili.
- Zatrudnienie na umowie zlecenie nie wlicza się do stażu pracy pracownika.
Umowa zlecenie — wzór
Okres
dni