Ile zarabia youtuber?
Dowiedz się, od czego zależą zarobki youtuberów oraz ile wynoszą w Polsce i na świecie. Jak zrobić prawdziwy biznes na blogu na Youtube?We współczesnym świecie coraz większą popularnością cieszą się zawody, wykonywane w przestrzeni wirtualnej. Wśród nich znajduje się również zawód youtubera. Jeszcze kilka lat temu prowadzenie kanału na youtube było odbierane, jako swego rodzaju hobby czy rozrywka. Teraz jednak osoby, które prowadzą na tym serwisie swój kanał i mogą się pochwalić dużą liczbą subskrybujących, dobrze na tym zarabiają. Trudno sobie wyobrazić, że tak z pozoru łatwa, interesująca, a nawet nieco rozrywkowa działalność może być dochodowa. Większość znanych youtuberów w Polsce i na świecie może się jednak pochwalić miesięcznymi zarobkami, które przekraczają średnie miesięczne zarobki w kraju. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że youtube stał się bardzo popularnym serwisem we współczesnym świecie, częściowo zmieniając oblicze szeroko rozumianych mediów. Coraz więcej osób w ogóle nie oglądają telewizji, jednak trudno byłoby dziś znaleźć młodą osobę, która nie ma w swoim smartfonie aplikacji Youtube oraz nie ogląda na Youtubie co najmniej jednego filmu tygodniowo.
Czytaj więcej artykułów z kategorii "Zarobki".
Najnowsze dane statystyczne wskazują na to, że przeciętny Polak spędza na Youtubie od 5 do 7 godzin tygodniowo – są to tylko średnie wskaźniki. Niektórzy tak uwielbiają oglądanie Youtube, że mogą tam spędzić nawet 3-4 godziny dziennie. Nawet starsze pokolenie uwielbia ten portal internetowy. Na platformie znajdziemy tak naprawdę wszystko m.in. wiele przepisów, ciekawostek, nagrań o tematyce zdrowotnej, czy urywki nagrań z telewizji.
Ile tak naprawdę można zarobić, nagrywając filmiki dla Youtube? Od czego zależy wysokość zarobków youtuberów? Ile zarabia youtuber w Polsce i na świecie? Na te wszystkie pytania odpowiemy w naszym artykule. Przedstawimy również ranking top 10 polskich youtuberów, którzy zarabiają najwięcej. Zastanawiasz się nad zostaniem youtuberem? Zapoznaj się ze wszystkimi informacjami, dzięki którym będziesz w stanie przygotować się do przyszłej pracy. Być może jesteś po prostu ciekawy, ile zarabia twój ulubiony bloger na Youtube? Odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz w naszym artykule.
Od czego zależą zarobki youtubera?
Na wysokość zarobków youtuberów przekłada się mnóstwo czynników. Wśród najważniejszych należy wymienić:
- liczba subskrybujących – nie jest żadną tajemnicą, że im większa publiczność ogląda kanał youtubera, tym większe będą jego zarobki. Właśnie dlatego, youtuberzy walczą o każdego widza, stawiając na ciągły przyrost liczby subskrybujących ich kanał Youtube;
- liczba wyświetleń – kolejne kryterium oceny kanału youtubera to liczba wyświetleń filmików, często jest ona znacznie wyższa od liczby subskrybujących, ponieważ kanał (albo poszczególne filmiki) mogą oglądać nawet osoby, które nie subskrybują kanału blogera;
- tematyka bloga – im bardziej niszowa jest tematyka bloga, tym więcej zarabia jego autor. Chodzi o to, że bloggerów lifestylowych jest wielu, ale na przykład znanych sportowych youtuberów jest już znacznie mniej, a co za tym idzie, konkurencja jest mniejsza, a docelowa grupa odbiorców bardziej precyzyjna;
- docelowa grupa odbiorców treści – bardzo ważny czynnik, który niekiedy decyduje o tym, kto i ile płaci youtuberom. Najbardziej ceniona jest dojrzała grupa odbiorców. Są to osoby pracujące i dokonujące samodzielnych zakupów, jeszcze bardziej cenione są grupy odbiorców o specyficznych zainteresowaniach.
Wymienione czynniki są kluczowe. Istnieje jednak jeszcze szereg innych, które w większym lub mniejszym stopniu mogą przekładać się na to, ile zarabia youtuber. Chodzi między innymi o jego wizerunek oraz na ile publiczność mu zaufa. Ponadto osoby znane, prowadzące swojego bloga na Youtube, często zarabiają więcej niż zwykli youtuberzy z taką samą liczbą subskrybujących. Na czym tak naprawdę zarabiają youtuberzy i kto wypłaca im pensję? Odpowiemy w dalszej części artykułu.
Czytaj również: Ile zarabia programista w Polsce i na świecie w 2022 roku? Java, C++, CNC, python, back- i front-end
Na czym zarabiają youtuberzy?
Nasuwa się zatem pytanie: kto płaci youtuberom? Sama platforma Youtube? I tak i nie. Z jednej strony Youtube rzeczywiście płaci najbardziej popularnym blogerom, którzy mogą pochwalić się dużą liczbą subskrybujących (100 tys. i więcej) oraz dużą liczbą wyświetleń filmików. Niemniej jednak te zarobki, uzyskane od samej platformy Youtube, nie są współmierne z zarobkami, które youtuberzy uzyskują dzięki emitowanym na własnym kanale reklamom. Oto najpopularniejsze źródła dochodów youtuberów w Polsce i na świecie:
- Wyświetlenia – w Polsce średnia stawka za 100 000 wyświetleń jednego filmu (czyli jego obejrzenia od początku do końca) wynosi 200 złotych. Ta kwota może być nieco niższa lub wyższa; w zależności od liczby subskrybentów youtubera, a także tematyki jego bloga.
- Sponsoring – nie jest żadną tajemnicą, że znane marki coraz częściej sięgają po reklamę u influencerów w mediach społecznościowych. Jednorazowa współpraca reklamowa tego typu może przynieść wysokie zyski. Wahają się one od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Dwuminutowa prezentacja produktu w filmie youtubera, który posiada ponad milion osób subskrybujących może kosztować nawet 200-300 tys złotych.
- Barter – marki chętnie przesyłają własne produkty, np. odzież, kosmetyki, jedzenie, ale nie tylko. Youtuberzy często reklamują obiekty noclegowe w zamian za darmowy pobyt, wyjeżdżają za granicę na wakacje, nie płacąc ani grosza, korzystają też z różnego rodzaju usług, zaczynając od sprzątania mieszkań, a kończąc na naprawianiu samochodu. Można zatem wywnioskować, że barter to nie tylko wymiana towarów w zamian na reklamę, ale też świadczenie usług. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla obu stron - youtuber nie musi płacić za pożądaną rzecz a reklamodawca nie płaci za reklamę.
- Promocja własnej marki –znani youtuberzy bardzo często decydują się na stworzenie własnego sklepu internetowego, projektowanie własnej odzieży, kosmetyków etc. Oczywiste jest to, że w takim przypadku oni sami stają się twarzą własnej marki i promują ją na swoim blogu.
- Crowdfunding – jest to rodzaj zrzutki, a zatem youtuberowi za jego działalność płaci sama publiczność. To rozwiązanie jest stosowane przez mniej znanych, a także niszowych blogerów, którzy nie cieszą się zbyt wielkim zainteresowaniem wśród reklamodawców.
Powyżej wymienione formy zarobku nie są stosowane pojedynczo. Najczęściej youtuberzy starają się je łączyć, co pozwala na osiągnięcie bardzo wysokich zarobków miesięcznych.
Jak sprawdzić, ile zarabia youtuber?
Nie istnieje żadna możliwość sprawdzenia, ile dokładnie zarabia youtuber. Niemniej jednak oszacowanie zarobków youtubera nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy posiadać następujące informacje:
- Ilu subskrybujących posiada youtuber?
- Ile filmów miesięcznie publikuje youtuber?
- Ile wyświetleń mają filmy youtubera?
- Ile oraz jakie reklamy zawierają filmy?
Oto przykładowe wyliczenie miesięcznych zarobków youtubera sportowego, który posiada 500 000 subskrybentów. Bloger w ciągu miesiąca opublikował 5 filmów. Średnia liczba wyświetleń każdego z nich to 1 000 000. Każdy film zawiera 2 reklamy, szacunkowy koszt każdej z nich to 3500-5000 złotych. Orientacyjne zarobki youtubera wynoszą zatem: 5 x 200 x 10 + 5 x 2 x 3500 (lub 5000) = 10 000 + 35 000 (lub 50 000): ok. 45000-60000 złotych miesięcznie.
Jak widać – większą część zarobków stanowi współpraca reklamowa, a tylko 15-20% to opłata za wyświetlenia filmów od Youtube.
Oczywiście są to tylko przykładowe wyliczenie zarobków youtubera. Nie każdy twórca jest w stanie publikować 5 filmów miesięcznie. Ponadto wynik w wysokości 1 000 000 wyświetleń jest bardzo wysoki, a dla większości youtuberów wręcz nieosiągalny. Posiadając informacje o średnich stawkach za reklamę na Youtube, a także o stawсе za wyświetlenia, absolutnie każdy może oszacować wysokość zarobków ulubionego youtubera.
Czytaj również: 4 praktyczne sposoby zarabiania na blogu
Ile zarabia youtuber z milionem subskrypcji?
Youtuber, który może pochwalić się milionem subskrypcji, zarabia znacznie więcej niż ten, który posiada kilkuset widzów. Oczywiście pod uwagę jest brana nie tylko liczba subskrybujących, ale też inne czynnik. Wśród najważniejszych czynników znajdziemy m.in. liczbę wyświetleń filmów. Mimo wszystko to właśnie influencer, który zdobył milion osób obserwujących jego kanał, jest znacznie bardziej ceniony przez reklamodawców, jak i przez samą platformę Youtube. Na jakie benefity może liczyć youtuber z milionem subskrypcji?
- wyższą stawkę za 100 000 wyświetleń;
- większą opłatę za reklamy w swoich filmikach;
- złota odznaka Youtube;
- współpraca z najbardziej znanymi na całym świecie markami.
Youtuber, który osiągnął milion subskrypcji, automatycznie zaczyna zarabiać więcej niż przed osiągnięciem tej liczby. Jego miesięczne zarobki mogą wzrosnąć o około 15-25%.
Czytaj również: Jak zarabiać na Instagramie?
Zarobki youtuberów w Polsce i na świecie
Bardzo trudno oszacować przeciętną wysokość miesięcznych zarobków youtuberów w Polsce i na świecie. Jest to związane między innymi z tym, że różnica pomiędzy minimalnymi a maksymalnymi zarobkami jest naprawdę gigantyczna. Gdy początkujący youtuber zarabia od kilkuset do kilku tysięcy złotych na miesiąc, to znany influencer, który posiada 100 000 lub więcej obserwujących, może uzyskiwać taką kwotę jako jedno honorariów za współpracę reklamową. Nie wspominając o gwiazdach, które mają kilka miliony subskrybujących.
Wynagrodzenie youtubera może różnić się też w zależności od kraju i języka, w którym tworzy on treści w internecie. Nic dziwnego, że w Stanach Zjednoczonych czy w Niemczech stawki za pracę youtuberów są wyższe, niż w Polsce. Różnica może stanowić od 20 do 50%.
Nie oznacza to jednak, że polscy youtuberzy zarabiają najmniej. Według danych statystycznych youtuber w Polsce zarabia więcej, niż w Słowacji, Węgrzech, Ukrainie, Rumunii, Białorusi i wielu innych krajach.
Ranking najlepiej zarabiających youtuberów w Polsce
Poniżej przedstawiamy TOP 10 polskich kanałów Youtube. Prowadzący je youtuberzy zarabiają zaś najwięcej na rynku krajowym.
№ |
Nazwa kanału |
Liczba subskrybentów (mln) |
Szacowane miesięczne zarobki (zł) |
1. |
Blowek |
4,72 |
80 000-100 000 |
2. |
Karol Friz Wiśniewski
|
4,37
|
75 000-90 000 |
3. |
Stuu |
4,3 |
75 000-100 000 |
4. |
reZigiusz |
4,16 |
50 000-65 000 |
5. |
SA Wardega |
3,65
|
45 000-70 000 |
6. |
Step Records |
3,5
|
45 000-65 000 |
7. |
AbstrachujeTV |
3,4
|
40 000-60 000 |
8. |
Naruciak |
3,18
|
40 000-45 000 |
9. |
Planeta Faktów |
2,69
|
35 000-40 000 |
10. |
SBM Label
|
2,53 |
35 000-60 000 |
Okres
dni