Główna > Finanse > Mądry kredytobiorca > Płatność kartą za granicą

Płatność kartą za granicą

Najlepsze rozwiązania dla podróżujących
29.07.2019
92
Czas czytania -
9 min.

Płacenie kartą za towary i usługi we własnym kraju jest łatwe. Nie ma konwersji na walutę obcą, informacje o możliwych prowizjach są dostępne w języku polskim. Nawet jeśli korzystasz z kilku kart różnych banków, łatwo możesz zapamiętać, która z nich jest najlepsza w tej lub innej sytuacji. Inną sprawą są zakupy za granicą. Tutaj nawet doświadczeni podróżnicy zadają sobie pytania: jaką kartą lepiej płacić, ile pieniędzy będzie za to doliczonych, czy da się wypłacić z karty gotówkę itd. Rozumiemy te wątpliwości, dlatego postaramy się udzielić jak najbardziej korzystnych porad dotyczących płatności kartą za granicą.

Płatność za granicą: popularne rozwiązania

Wyjeżdżając za granicę można dokonywać płatności na trzy podstawowe sposoby:

 • Kartą;
 • Gotówką;
 • Czekamy podróżniczymi.

Jakie karty pozwalają dokonywać płatność za granicą?

Jakie karty pozwalają dokonywać płatność za granicą?

Najpopularniejsze systemy płatności to Visa i MasterCard. Oba są amerykańskie, ale od dawna są międzynarodowymi korporacjami z biurami na całym świecie. Jeśli zamawiasz tylko kartę debetową lub kredytową w banku, zostanie ona powiązana z jednym z dwóch międzynarodowych systemów płatności, które są akceptowane na całym świecie. Wyjątek istnieje wówczas, gdy w jakimś kraju istnieją własne, krajowe systemy płatności. Na przykład JCB w Japonii lub China UnionPay w Chinach. Dodatkowo warto pamiętać, że płatności kartami Visa i MasterCard nie są akceptowane wszędzie, w niektórych krajach też może nie być tak wielu międzynarodowych bankomatów.

Płatność kartą w złotych

Jeśli główną walutą kraju nie jest dolar lub euro, konwersja będzie podwójna (najpierw na walutę światową, a potem na walutę lokalną). Dodatkowo może zostać pobrana prowizja. Konwersja zależy od systemu płatności, który wydał kartę. MasterCard rozlicza się w euro, Visa - w dolarach. Zatem jeśli masz rosyjską wizę i kupujesz coś za euro, ruble najpierw zostaną zamienione na dolary, a następnie dolary na euro.

W jakich krajach bardziej opłaca się podróżować z Visa, a w jakich z MasterCard?

W jakich krajach bardziej opłaca się podróżować z Visa, a w jakich z MasterCard?

Uważa się, że Visa rozlicza się z bankami w dolarach, a MasterCard — w dolarach i euro, co oznacza, że bardziej opłacalne jest podróżowanie do USA z tą pierwsza, a do Europy z drugą. W rzeczywistości tak jednak nie jest. Systemy nie są powiązane z konkretnymi krajami lub regionami. Ogólnie, bardziej opłacalne jest używanie kart w dolarach lub euro, ale nie gwarantuje to braku prowizji, które pobiera bank, wydający kartę, jak również ewentualnych konwersji z jednej waluty na drugą, nawet jeśli waluty rozliczeniowe i karta są takie same. Dowiedzieliśmy się już, że banki i systemy płatności same decydują, w jakiej walucie przeprowadzić obliczenia. W niektórych przypadkach może to być złoty. Ponadto istnieje naprawdę wiele walut obcych. A wtedy bardziej opłacalne może być płacenie kartą w złotych.

Czy mogą być pobierane jakieś dodatkowe prowizje? W niektórych sklepach, płacąc kartą, możesz zostać zapytany, w jakiej walucie chcesz zapłacić za zakup: lokalnej lub innej — może to być dolar, euro lub złote. Zawsze powinieneś wybrać lokalną walutę, bez względu na to, jak dziwne to może się wydawać. W przypadku płatności w złotych bank sklepu może ustawić swoją dodatkową prowizję, a jeśli karty i waluty płatności będą się różnić, nastąpi potrójna konwersja. Może się tak zdarzyć na przykład w Chinach, jeśli zapłata za zakup będzie w juanie lub w dolarach. Wtedy warto wybrać juana, nawet jeśli posiada się kartę dolarową. Jedna waluta zmieni się na inną, ale unikniesz potrójnej konwersji.

Wziąć pożyczkę

Jak dowiedzieć się, czy posiadasz dobrą kartę do płatności za granicą?

Jak dowiedzieć się, czy posiadasz dobrą kartę do płatności za granicą?

Skąd mam wiedzieć, czy moja karta jest odpowiednia? Takie pytanie nie raz zadają sobie turyści, którzy wyjeżdżają do obcych krajów. Przed podróżą warto skontaktować się z bankiem i zapytać o konwersje oraz prowizje na karcie Visa lub MasterCard w regionach i krajach, które zamierza się odwiedzić. Czasami nawet jeśli waluta rozliczenia banku i systemu płatności nie pasuje do waluty zakupu, ale na przykład jest się w posiadaniu karty w euro i płaci się za nie w euro, bank może sam opłacić prowizję.

  KARTA ZŁOTÓWKOWA KARTA WALUTOWA KARTA WIELOWALUTOWA
ZALETY Automatyczne konwertowanie na lokalną walutę;
Łatwe załatwienie w każdym banku;
Brak potrzeby wypełnienia dodatkowych dokumentów przed wyjazdem za granicę.
Karta może zostać uzupełniona w wygodnej walucie;
Brak konwertowania podczas płatności dolarami lub euro;
Zasilenie rachunku odbywa się na podstawie kursu bankowego.
Możliwość dokonania płatności w wygodnej walucie;
Brak konwertowania;
Możliwość dokonania płatności za pomocą bankowości online.
WADY Podczas dokonania zakupu może zostać przeprowadzonych kilka konwersji, a za nie pobierane są prowizje. W rezultacie trzeba przepłacić za każdy zakup od 1% do 7–8%. Nie wszystkie banki oferują takie karty, koszt obsługi karty może być dość wysoki. Mało banków oferujących takie karty;
Wysoki koszt obsługi, jeśli pieniędzy w wybranej kwocie nie wystarcza do dokonania zakupu, wówczas dodatkowa suma pobierana jest z konta w innej walucie, co wiąże się z konwertowaniem i dodatkowymi płatnościami.

Jakiej karty potrzebujesz na wyjazd za granicę?

Jakiej karty potrzebujesz na wyjazd za granicę?

 • Przede wszystkim powinna to być karta zaufanego banku, gwarantującego ubezpieczenie wszystkich środków znajdujących się na Twoim koncie.
 • Osobistej. Twoje imię i nazwisko muszą być wskazane na karcie. Pożądane jest, aby pokrywały się z tym, co jest zapisane w paszporcie.
 • Z chipem. W Europie i nie tylko większość terminali płatniczych jest skonfigurowana tylko dla kart chipowych. Większość polskich banków wydaje właśnie karty takiego rodzaju. Jeśli masz ważną kartę z paskiem magnetycznym, lepiej zamówić inną — z chipem. Prawda jest taka, że sytuacja przedstawia się odwrotnie w USA. Tam istnieją urządzenia płatnicze, które działają tylko z paskami magnetycznymi, a nie z chipami.
 • Pozwalającej dokonywać płatności online. Upewnij się, że Twoja karta pozwala Ci płacić online. Z reguły, aby tak się stało, musi mieć kod CVV lub CVC na odwrotnej stronie. Na wycieczki zagraniczne jest to bardzo wygodna opcja. Możesz zarezerwować hotel online, zarezerwować i kupić bilety do lokalnego pociągu, teatrów i muzeów, aby uniknąć stania w kolejkach. W wielu krajach usługi, za usługi takie jak taksówki, często wygodniej płaci się za pośrednictwem aplikacji mobilnych, z którymi należy powiązać kartę bankową.

Wziąć pożyczkę

Karta debetowa lub karta kredytowa?

Karta debetowa lub karta kredytowa?

Jeśli posiadasz każdy z tych rodzajów kart, warto będzie jeszcze przed wyjazdem ustalić, którą z nich lepiej będzie płacić za zakupy. Poniższa tabela prezentuje prowizje pobierane przez najpopularniejsze polskie banki za płatności kartami debetowymi oraz kredytowymi poza granicami Polski.

  KARTA KREDYTOWA KARTA DEBETOWA
ZALETY Jeśli hotel, wypożyczalnia samochodów lub inna organizacja zablokuje pieniądze na rachunku jako zabezpieczenie, kwota na karcie zostanie zamrożona w ramach limitu kredytowego, a nie oszczędności osobistych.
Premie za program lojalnościowy.
Można dokonać dużego, nieplanowanego zakupu kosztem limitu kredytowego.
Jeśli oszuści uzyskują dostęp do karty, nie ryzykuje się własnych pieniędzy
Korzystając z karty, na którą uzyskujesz pensję, nie trzeba będzie płacić odsetek;
Nie będziesz płacić odsetek za wykorzystanie kosztów kredytowych;
Karta może zostać otwarta w różnych walutach.
WADY Można łatwo przekroczyć budżet na podróż;
Dość droga obsługa, prowizja za wypłatę środków kredytowych;
Karty tego rodzaju zwykle są tylko złotówkowe.
W przypadku kradzieży karty ryzykujesz własnymi pieniędzmi;
Wykorzystując kartę debetową zwykle otrzymujesz mniejszą liczbę punktów, mil lub złotych w programach lojalnościowych.

Poniższa tabela prezentuje prowizje pobierane przez najpopularniejsze polskie banki za płatności kartami debetowymi oraz kredytowymi poza granicami Polski.

Bank Opłaty płatność kartą Visa Opłaty za płatność kartą MasterCard
Rodzaj karty Karta debetowa Karta kredytowa Karta debetowa Karta kredytowa
Plusbank 5% 0% 0% 0%
BOŚ Bank - 4% 2,5% 4%
BGŻ BNP Paribas - 3% 0,2%, min. 30 zł 2%
Pekao 0% 0% 0% 0%
Bank Pocztowy 0% 0% 0% 0%
ING Bank 3% 0% 0% 0%
PKO BP 3,5% 3,5% 3,5% 3,5%
Santander 2,8% 2,8% 2,8% 2,8%
Credit Agricole 3% 3% 3% 3%
Deutsche Bank 3% 3% 0% 0%
Nest Bank 3% 3% - -
Millenium Bank 2% 2% 2% 2%
mBank 5,9% 5,9% 2 lub 3% (zależy od waluty) 2 lub 3% (zależy od waluty)
Citi Handlowy 0% 5,8% 0% 5,8%
Raiffeisen Polbank 5% 5% 0% 0%
Alior Bank 2% 2% 0% 0%
Eurobank 3% 3% nie posiada nie posiada

Wziąć pożyczkę

Czy można i warto wypłacać gotówkę w bankomatach?

Czy można i warto wypłacać gotówkę w bankomatach?

W bankomatach za granicą można wypłacić dolary, euro lub inną lokalną walutę, nawet z karty w złotych. Zasady wypłaty w tym przypadku będą takie same, jak podczas dokonywania płatności w sklepie: konwersja z jednej waluty na drugą, ale dodanie opłaty za wypłatę gotówki, którą może ustawić Twój bank. Bank może również ograniczyć kwotę, którą można wypłacić jednorazowo.

Nie opłaca się wypłacanie gotówki za granicą z jakiejkolwiek karty często i w małych ilościach. Niewielką ilość pieniędzy po raz pierwszy lepiej wymienić przed podróżą w banku lub kantorze. Kiedy jest się w podróży, najlepiej płacić kartą, gdy tylko jest to możliwe, a w bankomatach wypłacać tylko duże sumy w sytuacjach, w których gotówka może się przydać.

Jak zaoszczędzić za granicą za pomocą karty bankowej?

Jak zaoszczędzić za granicą za pomocą karty bankowej?

 • Najlepiej wziąć w podróż od razu kilka kart. Jeśli jedna zostanie zgubiona, przed jej zablokowaniem możesz przelać pieniądze na drugą. Przydatne jest również posiadanie kart różnych systemów płatności - w przypadku, gdy znajdziesz się w miejscu, gdzie będzie akceptowana jedynie karta Visa lub MasterCard.
 • Nie wypłacaj pieniędzy w bankomatach zbyt często. Prowizja będzie bezlitosna.
 • Wypożyczając samochód lub mieszkanie, uważnie przeczytaj umowę. Czasami środki na karcie są zamrożone jako depozyt - szkoda, gdy zamierzasz je aktywnie wydawać. W przypadku wynajmu dobrze jest mieć kartę kredytową: nie trzeba nic płacić za zamrożone pieniądze, a można łatwo użyć karty debetowej.
 • Włącz usługę powiadomień SMS. Następnie można śledzić wszystkie operacje na mapie, w tym operacje podejrzane.
 • Warto zamówić w banku kartę walutową i korzystać z niej podczas podróży. Jeśli z grubsza możesz określić swoje trasy podróży w nadchodzących latach, zdobądź kartę walutową i stopniowo ją uzupełniaj euro lub dolarami. Będzie to również przydatne przy bieżących skokach kursu, a ponadto pozwoli uniknąć dodatkowych konwersji.

Wziąć pożyczkę

Płatności dokonywane w walutach egzotycznych

Płatności dokonywane w walutach egzotycznych

Planujesz podróż do krajów egzotycznych, na przykład do Tajlandii (o tym, jak dodatkowo zaoszczędzić na takim wyjeździe przeczytasz w tym artykule), Egiptu lub Węgier? Wówczas nawet jeśli posiadasz kartę walutową, zalecamy dokonywać płatności w złotówkach. Korzystnie, jeśli uda Ci się zakupić przed wyjazdem bahty tajskie lub funty egipskie, ale naprawdę rzadko trafiają do kantorów.

Jakie działania warto podjąć przed wyjechaniem w podróż?

 • Dowiedz się z wyprzedzeniem, jak wygląda sytuacja z infrastrukturą płatniczą i oszustwami w wybranym kraju. W najpopularniejszych destynacjach turystycznych - krajach Europy, Turcji, Tajlandii i innych - turysta może łatwo zapłacić kartą lub wypłacić pieniądze w najbliższym bankomacie.
 • Wyjaśnij, ile bankomatów znajduje się w miejscu, do którego jedziesz i jak bezpiecznie jest z nich korzystać. Możesz korzystać z Google Maps lub specjalnych aplikacji i ustalić, czy w pobliżu miejsca zamieszkania znajdują się bankomaty.
 • Uprzedź bank przed wyjazdem. Po wybraniu karty poinformuj bank, kiedy i gdzie będziesz się znajdować. Nie zapomnij nazwać wszystkich punktów tranzytowych. W przeciwnym razie bank może uznać Twoje płatności zagraniczne za podejrzane i zablokować kartę. Upewnij się, że bank ma Twój numer telefonu, pod którym będziesz dostępny podczas podróży.
 • Pobierz przydatne aplikacje na smartfon. Przydatne będą na przykład konwertery walut i interaktywne mapy z bankomatami oraz biurami bankowymi.

Jak można wywnioskować z podanych powyżej informacji, płatność kartą za granicą to naprawdę wygodne i w większości przypadków opłacalne rozwiązanie. Jeśli wyruszasz w podróż, a chcesz zaoszczędzić, wówczas warto jeszcze przed wyjazdem udać się do swojego banku, aby wyjaśnić wszystkie szczegóły dotyczące płatności na trasie, którą zamierzasz pokonać. Jeśli chcesz zasilić kartę dodatkową kwotą, by nie przepłacać już podczas wyjazdu - skontaktuj się z Szybką Gotówką. Udzielamy do 6000 zł dla nowych klientów całkiem za darmo, a taka kwota zdecydowanie wystarczy na świetny wyjazd. Po powrocie łatwo możesz zwrócić pożyczoną kwotę w dowolny wygodny dla Ciebie sposób.

Wziąć pożyczkę

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: