Główna > Finanse > Sekrety oszczędzania > Chargeback — jak zwrócić pieniądze na kartę płatniczą lub kredytową

Chargeback — jak zwrócić pieniądze na kartę płatniczą lub kredytową

Co zrobić, jeśli transakcja kartą płatniczą została anulowana, gdzie złożyć reklamację, w którym przypadku otrzymasz zwrot pieniędzy na kartę?
29.08.2019
93
Czas czytania -
4 min.

Kiedy inwestujemy lub po prostu płacimy za coś plastikową kartą, istnieje ryzyko wpadnięcia na oszustów. Jednak nawet jeśli złodzieje otrzymają nasze pieniądze, często wszystko można naprawić za pomocą usługi chargeback. W tym artykule dowiesz się, czym ona jest i jak korzystać z chargeback w celu zwrotu pieniędzy.

Czym w zasadzie jest chargeback?

Czym w zasadzie jest chargeback?

Obciążenie zwrotne to procedura odwoławcza od płatności dokonanej przy użyciu karty bankowej. Mówiąc najprościej — możliwość zwrotu płatności. Z języka angielskiego „сhargeback” dosłownie tłumaczy się jako „obciążenie zwrotne”.

Istota sytuacji tkwi w tym, że systemy płatności Visa i Mastercard poważnie dbają o bezpieczeństwo płatności swoich klientów. Bezpieczeństwo obejmuje nie tylko kody PIN i powiązanie z telefonem komórkowym podczas dokonywania płatności online. Możliwość zwrotu pieniędzy za nieotrzymane towary lub usługi niskiej jakości — to najnowsza linia ochrony klienta. Visa i Mastercard to najpopularniejsze systemy płatności w naszym kraju oraz innych krajach europejskich. Tak więc te dwa systemy dają nam możliwość zwrotu pieniędzy na wypadek, gdyby oszukała nas jakaś firma inwestycyjna lub brokerska. Lub, jeśli coś kupiliśmy, ale nie otrzymaliśmy odpowiedniego produktu.

Jak dokonać chargebacku?

Jak dokonać chargebacku?

Procedura jest następująca. Posiadacz karty składa odpowiedni wniosek do banku wydającego, podając powód, dla którego uważa transakcję za nieważną lub fałszywą, dołącza też wszystkie dokumenty dostępne dla tej transakcji (czeki, rachunki, korespondencja). Ponadto instytucja kredytowa prowadzi dochodzenie i, jeśli wnioskodawca ma rację, odejmuje protestowaną kwotę płatności punktowi sprzedaży i zwraca ją płatnikowi. Oznacza to, że obciążenie zwrotne następuje na koszt punktu sprzedaży.

Aby rozpocząć procedurę zwrotu, trzeba przyjść do banku, z którego karty dokonana został przelew i napisać oświadczenie o obciążeniu zwrotnym. W dużych bankach można nawet poprosić o wzór takiego oświadczenia. Ważne jest, aby dostarczyć bankom dokumenty potwierdzające, że firma naprawdę jest Ci winna pieniądze. Oczywiste jest, że każdy bank jest pośrednikiem między płatnikiem a odbiorcą, dlatego bez powodu nie będzie w stanie zwrócić pieniędzy.

Wniosek można również złożyć online, ważne jest, aby dołączyć do niego wszystkie dokumenty, udowadniające potrzebę dokonania chargebacku, jak również dowody fotograficzne i w postaci wideo, jeśli takie są. Na przykład, jeśli został dostarczony niewłaściwy produkt, możesz dołączyć umowę sprzedaży, faktury dostawy i zdjęcia towarów, które pokazują, że wcale nie było to uzgodnione.

Chargeback VISA

Chargeback VISA

Międzynarodowy system płatności Visa jest bardzo popularny w Polsce i w innych krajach europejskich. Większość kart bankowych wydawana jest z chipem Visa. W związku z tym większość płatności, a tym samym obciążeń zwrotnych, dokonywana jest przy użyciu systemu Visa. Posiadaczom kart Visa zaleca się złożenie wniosku o obciążenie zwrotne w ciągu pierwszych 180 dni od daty zakwestionowanej płatności. Pełna procedura rozpatrywania wniosków o obciążenie zwrotne Visa jest dostępna na stronie internetowej systemu płatności. Należy jednak pamiętać, że obecnie dokument ten można przeczytać wyłącznie w tym przypadku, jeśli posiada się znajomość angielskiego.

Chargeback MasterCard

Chargeback MasterCard

Karty MasterCard są dziś również bardzo popularne. Najczęściej takie karty wydawane są studentom i pracownikom instytucji budżetowych. Wiele elektronicznych systemów płatności działa również z kartą MasterCard. Ponadto karty Maestro są bardzo popularne. W rzeczywistości karty te należą również do MasterCard. Posiadaczom kart MasterCard zaleca się złożenie wniosku o obciążenie zwrotne w ciągu pierwszych 120 dni od daty zakwestionowanej płatności. Wzór dokumentu jest również dostępny na stronie i niestety również tylko w języku angielskim.

Wziąć pożyczkę

Pytania — odpowiedzi

Pytania — odpowiedzi

W jakich przypadkach możesz skorzystać z tej usługi?

Nabywca może zainicjować chargeback w kilku sytuacjach. Oto podstawowe:

  • Sprzedawca nie zwrócił kosztów.
  • Karta została podwójnie obciążona.
  • Operacja została wykonana na kwotę inną niż cena zakupu.
  • Niepoprawna data i godzina operacji.
  • Podpisy na karcie i na fakturze są różne.
  • Pieniądze zostały odpisane na zakup, którego nie dokonał posiadacz karty.
  • Pieniądze zostały pobrane z konta, ale kupujący nie otrzymał towaru ani usługi.
  • Kupujący nie jest zadowolony z produktu lub usługi: na przykład produkt różni się od tego, co wcześniej obiecał sprzedawca lub usługi nie są w pełni świadczone.
  • Klient otrzymał produkt lub usługę, ale dokonał płatności w inny sposób (gotówka, z innej karty itp.).
  • Sprzedawca odmówił przyjęcia towaru z powrotem.

Gdzie znaleźć instrukcje dotyczące dokonania procedury chargeback?

Najłatwiej jest znaleźć takie informacje na stronach internetowych banków. Oferujemy kilka linków, które zdecydowanie będą pomocne w tej sprawie.

Co robić, jeśli chargeback jeszcze nie został zrealizowany, a potrzebujesz pieniędzy natychmiast?

Dokonanie operacji chargeback może potrwać nawet kilka tygodni, ale jak zachować się w sytuacji, kiedy potrzebujesz pieniędzy natychmiast? Nie warto się martwić — możesz zaciągnąć pożyczkę w Szybkiej Gotówce, a następnie zwrócić ją w terminie, wykorzystując środki już przelane na Twoje konto w ramach chargebacku.

Szanse na zwrot pieniędzy w systemie chargeback

Szanse na zwrot pieniędzy w systemie chargeback

Czy istnieje duże prawdopodobieństwo zwrotu pieniędzy poprzez chargeback, czy warto poświęcić na to czas? W rzeczywistości istnieją realne szanse. W około połowie wszystkich przypadków można zwrócić pieniądze. Najważniejsze jest, aby zrobić wszystko szybko i poprawnie. Obecnie w Internecie jest kilka firm, które oferują skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów za opłatą i złożenie wniosku o obciążenie zwrotne. Są wśród nich zarówno sumienne firmy, jak i prawdziwi oszuści. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci wyjaśnić tą sprawę i bezproblemowo złożyć wniosek bez pomocy płatnych asystentów.

Wziąć pożyczkę

Jak uzyskać pożyczkę już w dniu składania wniosku?

"Jak

Wypełnij wniosek online na stronie internetowej firmy i otrzymaj gotówkę w tym samym dniu. Przy składaniu wniosku potrzebny jest tylko PESEL i telefon komórkowy. Nie są już wymagane żadne dokumenty. Wybierając kwotę i okres kredytowania, od razu zobaczysz, ile pieniędzy i kiedy będziesz musiał zwrócić. Decyzję dotyczącą rozpatrzenia Twojego wniosku otrzymasz w postaci wiadomości SMS w ciągu godziny, ale najczęściej zajmuje to maksymalnie 10-15 minut. Eksperci firmy zadzwonią do Ciebie i powiedzą, jak i gdzie możesz otrzymać pieniądze w gotówce. W razie potrzeby możesz również zamówić przelew na własne konto bankowe.

Jeszcze raz zauważymy, że mechanizm chargeback naprawdę działa i pozwala zwrócić wydane pieniądze. Najważniejsze jest, aby zrobić wszystko szybko i poprawnie. Idź do końca i nie zapominaj o tym, że tak naprawdę chargeback — to dobre rozwiązanie dla wszystkich oszczędnych osób!

Wziąć pożyczkę

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: